A Jezus rzekł: "Przyszedłem na ten świat, aby przeprowadzić sąd, żeby ci, którzy nie widzą, przejrzeli, a ci, którzy widzą, stali się niewidomymi". (J9,40)

Triduum w obrazach

      Nasz kościół jest pełen obrazów Wielkiego Tygodnia. Jest to tak zwana "biblia pauperum", która przez obrazy pozwalała dotrzeć do wszystkich. Te obrazy można w różnych miejscach, ale w szczególności w stallach w prezbiterium. Są one niezwykle piękne i wymowne, a wprowadzają nas w atmosferę Miłosci, która swoje życie odaje za nas, kiedyśmy jeszcze grzeszni. Mam nadzieję, że zdjęcia pozwolą nam przyjrzeć się bliżej i zachwycić pięknem, tak często niedostępnym z głębi ławek lub na chórze.

Czy wiesz, że Trójca święta ...

       Niewielu sobie zdaje sprawę, że Archikatedra Oliwska jest poświęcona Trójcy Świętej.  Dlatego prezbiterium zdobi piękny witraż Trójcy Świętej ze wspaniałą oprawą nieba pełnego aniołów.

        Również w kaplicy seminaryjnej zawiera elementy nawiazujące do tego wezwania i jej sufit zdobi fresk na którym koronacji Najświetszej Maryi Panny dokonuje Trójca Święta. Ten wizerunek, tak rzadko widziany przez wiernych, zamieszczamy na zdjęciu.

Czy wiesz, że kartusz ...

           Wiele jest intrygujących napisów i znaków w naszym kościele. Zawsze mnie to intrygowało, aby je rozszyfrować. Jednym z nich jest kartusz i herb, który znajduje się na prospekcie organowym. Całość pochodzi z roku 1728 - która to data jest podana na parapecie w kartuszu pod herbem burmistrza Wyżyny, który umieszczono podobnie jak w innych kościołach z racji pełnionego urzędu.

Boże narodzenie w obrazach

Czy wiesz, że w naszym kościele mamy bogatą kolekcję obrazów związanych z Bożym narodzeniem. Może nie zauważamy tego na co dzień, a perełki malarstwa są przed nami ukryte w kasetonach stalli i w wielkim obrazie nad balkonem. 

Polecamy by obejrzeć je z bliska, bo nasze niedoskonałe zdjęcia nie oddają wszystkiego.

Czy wiesz, że mamy "horror vacui"

       Horror vacui (łac. „lęk przed pustką”) – to pojęcie stosowane w sztuce, polega na tworzeniu dekoracji (motywami figuralnymi lub ornamentalnymi) zapełniających całą powierzchnię obiektu, bez pozostawiania pustego tła. Zauważyć to możemy w wystroju naszego kościoła, gdzie jedynie ściany i sufit są bez zdobienia, ale jak widać w prezbiterium w pobliżu tabernakulum, pierwotnie ściany i sufit pokryty był barwnymi freskami. Jaki był cel artystów?

Gościmy

Odwiedza nas:

2
gości

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA p.w. Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim 

83-000 Pruszcz Gdañski, woj. pomorskie, Tel.: 58 682-22-58, email: biuro@pruszcz.diecezja.pl


Produkcja: 2013 - MembinaDesign.pl