W tym przejawia się miłość, że nie my umiłowaliśmy Boga, ale że On sam nas umiłował i posłał Syna swojego jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy. (1 J 4,10)

Czy wiesz że ... mamy Sąd Ostateczny?

       Nasz imponujący Sąd Ostateczny, który wisi wysoko po prawej stronie jest jakby niezauważony.
Ale jest to imponujące dzieło budzące przemyslenia nad sprawami ostatecznymi, a ponieważ z daleka nie widać szczegółow chcemy we fragmentach przybliżyć ten obraz.

Kompozycja obrazu jest tradycyjna i chciałbym wyjaśnić symbolikę tego obrazu, która dziś nie zawsze jest oczywista.

Czy wiesz że, Bł. Czesław Odrowąż ...

       19 lipca (niedziela) w wigilię wspomnienia liturgicznego, o godz. 18.oo zapraszamy na uroczystą Mszę św. a wsześniej o godz. 17.20 zapraszamy na różaniec i litanię przy relikwiach Błogosławionego Czesława.

       W naszym kościele od kilku lat jesteśmy w posiadaniu relikwi bł. Czesława i warto wiedzieć, coś więcej na temat tej sławnej i barwnej postaci, a jednocześnie możemy z wiarą polecać się jego wstawiennictwu. Dalej zamieszczamy kilka informacji nn temat jego życia.

Czy wiesz, że Trójca święta ...

       Niewielu sobie zdaje sprawę, że Archikatedra Oliwska jest poświęcona Trójcy Świętej.  Dlatego prezbiterium zdobi piękny witraż Trójcy Świętej ze wspaniałą oprawą nieba pełnego aniołów.

        Również w kaplicy seminaryjnej zawiera elementy nawiazujące do tego wezwania i jej sufit zdobi fresk na którym koronacji Najświetszej Maryi Panny dokonuje Trójca Święta. Ten wizerunek, tak rzadko widziany przez wiernych, zamieszczamy na zdjęciu.

Triduum paschalne w obrazach

      Nasz kościół jest pełen obrazów Wielkiego Tygodnia. Jest to tak zwana "biblia pauperum", która przez obrazy pozwalała dotrzeć do wszystkich. Te obrazy można w różnych miejscach, ale w szczególności w stallach w prezbiterium. Są one niezwykle piękne i wymowne, a wprowadzają nas w atmosferę Miłosci, która swoje życie odaje za nas, kiedyśmy jeszcze grzeszni. Mam nadzieję, że zdjęcia pozwolą nam przyjrzeć się bliżej i zachwycić pięknem, tak często niedostępnym z głębi ławek lub na chórze.

Boże narodzenie w obrazach

Czy wiesz, że w naszym kościele mamy bogatą kolekcję obrazów związanych z Bożym narodzeniem. Może nie zauważamy tego na co dzień, a perełki malarstwa są przed nami ukryte w kasetonach stalli i w wielkim obrazie nad balkonem. 

Polecamy by obejrzeć je z bliska, bo nasze niedoskonałe zdjęcia nie oddają wszystkiego.

Gościmy

Odwiedza nas:

1
gości

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA p.w. Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim 

83-000 Pruszcz Gdañski, woj. pomorskie, Tel.: 58 682-22-58


Produkcja: 2013 - MembinaDesign.pl