Zachęcam was zatem ja, więzień w Panu, abyście postępowali w sposób godny powołania, do jakiego zostaliście wezwani, z całą pokorą i cichością, z cierpliwością, znosząc siebie nawzajem w miłości.       (Ef, 4, 1-6 )

Boże narodzenie w obrazach

Czy wiesz, że w naszym kościele mamy bogatą kolekcję obrazów związanych z Bożym narodzeniem. Może nie zauważamy tego na co dzień, a perełki malarstwa są przed nami ukryte w kasetonach stalli i w wielkim obrazie nad balkonem.

Polecamy by obejrzeć je z bliska, bo nasze niedoskonałe zdjęcia nie oddają wszystkiego.

Czy wiesz, że kartusz ...

Wiele jest intrygujących napisów i znaków w naszym kościele. Zawsze mnie to intrygowało, aby je rozszyfrować. Jednym z nich jest kartusz i herb, który znajduje się na prospekcie organowym. Całość pochodzi z roku 1728 - która to data jest podana na parapecie w kartuszu pod herbem burmistrza Wyżyny, który umieszczono podobnie jak w innych kościołach z racji pełnionego urzędu.

Czy wiesz że ... Anioły

Nasz piękny kościół jest pełen aniołów. Czy wiesz ile? A może je policzysz?

Bogactwo wystroju, tematyka i fakt, że różne epoki używały różnych sposobów wyrazu i technik powoduje, że dziś gubimy się i już nie zauważamy szczegółów, które kiedyś przemawiały z łatwością. Z drugiej strony nie rozumiemy treści. Spróbujmy to zmienić i odkryć naszą piękną świątynię. Aby dopomóc w poszukiwaniach aniołów towarzyszących nam w trakcie mszy w naszym kościele zamieszczamy kilka podpowiedzi.

Czy wiesz, że mamy "horror vacui"

Horror vacui (łac. „lęk przed pustką”) – to pojęcie stosowane w sztuce, polega na tworzeniu dekoracji (motywami figuralnymi lub ornamentalnymi) zapełniających całą powierzchnię obiektu, bez pozostawiania pustego tła. Zauważyć to możemy w wystroju naszego kościoła, gdzie jedynie ściany i sufit są bez zdobienia, ale jak widać w prezbiterium w pobliżu tabernakulum, pierwotnie ściany i sufit pokryty był barwnymi freskami. Jaki był cel artystów?

Czy wiesz, o starym pruszczańskim dzwonie?

Dzwon pochodzi z 1730 roku i ufundowany był przez gdańskiego burmistrza Johanna Gottfried von Diesseldorffa, wykonany przez majstra ludwisarza Michaela Wittwercka. W czasie wojny, dzwon został skonfiskowany przez władze niemieckie i przewieziony do Hamburga, gdzie miał być przetopiony i przerobiony na pociski i granaty. A jednak się uratował.
     Po wojnie, dzwon został znaleziony pod gruzami i uznany jako uzupełniający dzwon wraz z dwoma innymi gdańskimi dzwonami wykorzystano w Lubece w katedrze św. Piotra, powiodło się to z powodu odpowiedniego brzmienia i braku dysonansu. Po kilkudziesięciu latach w 1991 roku z inicjatywy Gottfrieda Hesse proboszcza parafii św. Andreasa  dawny pruszczański dzwon został przeniesiony na Cmentarz Wschodni w Kilonii.

Odwiedza nas:

gości