Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ... Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała, całe swe utrzymanie (Mk 12,44)

Po warsztatach liturgicznych - relacja

         27 Października w naszej parafii mieliśmy Warsztaty Muzyki Liturgicznej zorganizowane dla wszystkich przez naszą diakonię muzyczną pod wodzą Ewy.  Konferencję nt. muzyki liturgicznej wygłosił gościnnie ojciec dominikanin Andrzej Bujnowski OP, który jest od lat animatorem ruchów muzycznych w Polsce. Jego dzieckiem jest też festiwal "Strefa Chwały" w Starym Sączu, to również założyciel  zespołu Deus Meus i współtwórca czasopisma Ruah. Uczestnicy spiewając poznali nowe utwory, które niedługo usłyszymy w kościele.

Warsztaty zakończyły się wspólnym śpiewaniem na mszy św. wieczornej.

A jak było samu zobaczcie ...

W cztery oczy z Chrystusem

Dzisiaj Kościół przypomina o nierozerwalności małżeństwa, ale małżenstwo nie jest łatwą sprawą. 

Te sprawy poruszył ks. Piotr Pawlukiewicz 5.10.18 (wczoraj) na Ogólnopolskim Kongresie Małżeństw w Świdnicy.
Tematem tegorocznego kongresu trwającego od 5 do 7 października są „konsumpcja i asceza”

Polecam do posłuchania...

Przystań na sztukę zaprasza

     Zapraszamy w nowym sezonie Koncertów na Kochanowskiego.

Cykl koncertów rozpoczęliśmy recitalem skrzypcowym Adama Suski 18 września 2018 (zdjęcie obok) 
Najbliższe nasze wydarzenie to Spotkanie z gdańską projektantką mody Małgorzatą Wasik - założycielką marki Emwudesign. Wieczór będzie oryginalny także z racji "muzycznego pokazu mody". P. Małgorzata Wasik jest autorką sukien dla zespołu Les Femmes,który przedstawi jej kreacje "śpiewająco".
Kliknij "Czytaj dalej..." zamieszczamy tam plakat z programem kolejnych koncertów na ten rok.

26 sierpnia Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej

         Poniżej zamieszczamy kazanie ks. Mariana, które było ozdobą zeszłorocznej uroczystości w naszej parafii. Znajdziemy w nim proste wyjaśnienie dlaczego MB Częstochowska jest dla nas tak ważna. Dlaczego na nią zawsze możemy liczyć?

Przecież w Kanie Galilejskiej, choć wydawało się, że Jezus odmawia ...
to nie umiał Jej odmówić.

Nazaret w Piwnicznej

         Nasza wspólnota Dzieci Bożych - Nazaret  wyjechała w góry do Piwnicznej z ks. Robertem.  
      W miarę jak będą przysyłać wiadomości będziemy zamieszczać relację i zdjęcia.
Mamy juz kolejne zdjęcia z Piwnicznej, Zakopanego i z wizyty u Cystersów.

Święto MB Nieustającej Pomocy

          27 czerwca obchodzimy święto tak gorąco czczonej przez nas Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której nabożeństwo odprawiamy w każdą środę nie tylko w naszym kościele, ale na całym Pomorzu. Ale skąd się wziął ten obraz i te szczególne przywiązanie i gorąca modlitwa. Jaka jest historia obrazu i jak odczytać znaczenie tej starożytnej ikony.

Pierwsza Komunia w naszej parafii

Pierwsza Komunia Św. jest świętem nie tylko dla dzieci i ich rodzin, lecz również dla całej wspólnoty parafialnej. Do stołu Panskiego po raz pierwszy przystąpiło 130 dzieci. Szczególnie piękny i symboliczny był ustrojony ołtarz w kształcie łodzi i sieci do której Pan Jezus łowi czyste serca naszych pociech, które przyniosły po pierwszej sobotniej spowiedzi. 

Do Granic

             W Różaniec do granic włączyło się wielu naszych parafian. Modlono się w 320 kościołach stacyjnych na terenie 22 diecezji. Sens tego wydarzenia, to odpowiedź na prośbę o codzienne odmawianie różańca, którą Matka Boża miała wyrazić 140 lat temu w Gietrzwałdzie i 100 lat temu w Fatimie. 
              W akcję włączyła się również Polonia za granicami, dlatego zamieszczamy mapę w ilu miejscach na świecie podjęto trud modlitwy i zdjęcia od zaprzyjaźnionych misjonarzy Bernardynów z Buenos Aires, którzy z młodzieżą włączyli się w akcję.

Brać krzyż swój - kazanie ks. Mariana

        Krzyż to znak całkowitego przyjęcia woli Ojca. Co dziś jest moim krzyżem? Jaki jest mój stosunek do tej rzeczywistości, którą określam „mój krzyż’?  Akceptacja krzyża jest owocem przebaczenia. Jeśli oburzam się, buntuje się na swój krzyż to warto postawić sobie pytanie: Komu jeszcze nie wybaczyłem jego przewinień względem mnie? A może to ja nie chcę przebaczyć? A kogo powinienem prosić o przebaczenie? Te pytania powinniśmy sobie zadać, a pomocą dla nas może być właśnie to kazanie księdza Mariana. Format zapisu oryginalny, pozwala zatrzymać się i przemyśleć...

Rodzina Rodzinie

Syryjczycy w Aleppo:  80% Syryjczyków żyje w ubóstwie, co trzecie gospodarstwo domowe jest zadłużone. Pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym 6 milionów dzieci z 18 mln obecnych mieszkańców Syrii. 

Nasza parafia podjęła to wyzwanie.NA SKRÓTY
 

 

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA p.w. Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim 

83-000 Pruszcz Gdañski, woj. pomorskie, Tel.: 58 682-22-58, email: biuro@pruszcz.diecezja.pl


Produkcja: 2013 - MembinaDesign.pl