Zmiłuj się nade mną, Boże, w łaskawości swojej,
w ogromie swej litości zgładź moją nieprawość.
Obmyj mnie zupełnie z mojej winy
i oczyść mnie z grzechu mojego. (Ps 51,3-4)

Rekolekcje Wielkopostne dla dzieci i młodzieży 2024

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
w dniach 17 — 20 marca prowadzi - ks. Paweł Baran, saletyn z Gdańska - Sobieszewa.

W  niedzielę dzieci niech przyjdą na msze św. o g. 11, a młodzież na g. 18. W kolejne dni powszednie uczniowie szkół nr 2 i 3 przychodzą ze szkołą do kościoła na wyznaczone godziny, a młodzież szkół ponadpodstawowych o g. 19. Mimo że uczeń chodzi na religię, prosimy, by rodzice każdemu dziecku napisali zgodę na udział w rekolekcjach. Uczestników rekolekcji parafia ubezpieczony na trasie między szkołą a kościołem. Wszystkich prosimy o modlitwę w ich intencjach.

PEREGRYNACJA RELIKWII BŁ. RODZINY ULMÓW

W dniach od 4 do 10 lutego br. relikwie błogosławionej rodziny Ulmów przybędą do naszej archidiecezji.

Na te celebracje i Eucharystię szczególnie zaprasza nasz ks. arcybiskub Tadeusz Wojda wszystkie rodziny i członków wspólnot rodzinnych

We wrześniu ubiegłego roku w Markowej miała miejsce wyjątkowa i pierwsza tego rodzaju beatyfikacja w historii Kościoła. Na ołtarze została wyniesiona cała rodzina. Mowa o Wiktorii i Józefie Ulmach oraz ich siedmiorgu dzieciach. Najmłodsze było jeszcze w łonie matki.

BIOGRAFIA KAŻDEGO Z NAS

• Serce zaczyna bić między 18 a 21 dniem od poczęcia.
  • Zręby układu nerwowego są ukształtowane już około 20 dnia.
  • Po 42 dniach ukształtowany jest szkielet i występują odruchy.
  • Fale mózgowe - EEG - zarejestrowano już w 43 dniu.
  • Mózg i wszystkie układy autonomiczne ciata są już obecne w 8 tygodniu.
  • Gdy połaskoczemy nosek 8-tygodniowego dziecka, cofnie ono głowę.
  • Od 9-10 tygodnia dziecko obraca oczami, przełyka, porusza językiem,
  • a jeśli dotknie się jego dłoni, zaciśnie ją w piąstkę.

Konserwacja kościoła

Nasza trzecia niedzielna kolekta jest przeznaczona na remont kościoła, dzięki naszym skromnym darom,
korzystając z pięknej pogody, konserwatorzy zrekonstruowali ściany północną i ścianę z prawęj strony od wejścia. Udział finansowy naszej parafii to 80 000 zł.

Ponownie też działa zegar na naszej wieży kościelnej. Nowe trzy mechanizmy napędzają wskazówki na trzech cyferblatach. Pomiar czasu pochodzi z satelity. Bóg zapłać za ofiary na renowację ścian i zegara.
Zamieszczamy poniżej relację z przeprowadzonych prac:

XXX Festyn parafialny

W niedzielne popołudnie 20 sierpnia odbył się 30-ty Festyn Parafialny. Wspaniałe wydarzenie poprzedził ulewny deszcz, ale jak tylko skończyła się Suma pogoda się rozjaśniła, a gorąco nieznośnego upału ustąpiło gorącej atmosferze festynu. Było muzycznie i słodko, a na koniec wspaniałe nagrody. Wszystko zobaczyc można zobaczyć dzięki relacji zdjęciowej pana Feliksa Kusowskiego i filmowi, który powstał  z tej okazji.

Bierzmowanie 2023 - relacja

W czwartek 18-go maja ks. bp. Piotr Przyborek udzielił sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży podczas mszy świętej o godz. 18.00. Ufamy, że z wiarą przyjęty Duch Święty odmieni ich życie, a Boża moc sprawi, że szarość życia zniknie, a miłość wypełni każdą minutę radością.

Poniżej zamieszczamy krótką fotorelację z tej uroczystości.

Niedziela Palmowa 2023

Tegoroczna Niedziela Palmowa i procesja była imponująca.
Wspaniałe palmy, niesione przez ministrantów, dzieci i wiernych.
Naprawdę tłumy ludzi i ten entuzjazm, pomimo jednak zimnej pogody.
Zamieszczamy relację zdjęciową ku pamęci i dla tych, którzy stracili okazję...

Kolęda ks. bpa Wiesława

23 stycznia ks. bp Wiesław Szlachetka przybył z kolędą do naszej parafi.
Jak widać na zdjęciach był serdecznie powitany i ugoszczony na plebani.

XXIII Olimpiada Sportowa dla Niepełnosprawnych 2022

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią w sobotę 19.11.2022 w  Szkole Podstawowej nr 3 w Pruszczu Gdańskim odbyła się XXIII Olimpiada Sportowa dla Niepełnosprawnych. Organizatorem jest Stowarzyczenie Centrum Ochotników Cierpienia Archidiecezji Gdańskiej ze wsparciem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

To było wielkie święto dla uczestników Olimpiady, kiedy podczas różnych konkurencji sportowych, dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy zdobywali medale i dyplomy. Było wiele emocji i radości, a szczegóły zobaczcie w relacji zdjęciowej.

Blask Prawdy - List pasterski Episkopatu Polski

Dziś w niedzielę 9 października odczytany jest List Episkopatu Polski precyzyjnie analizujący aktualną sytuację Kościoła I Katolików w Polsce.
Warto na spokojnie się przyjrzeć tej analizie, spróbować zrozumieć i doczytać szczegóły.
Jestem przekonany, że od tego zrozumienia na czym polega kryzys prawdy i związek prawdy z wolnością wyboru zależą nasze decyzje na przyszłość. Są również wskazówki jak wyjść z tej matni poprzez kształtowanie sumienia.