Zachęcam was zatem ja, więzień w Panu, abyście postępowali w sposób godny powołania, do jakiego zostaliście wezwani, z całą pokorą i cichością, z cierpliwością, znosząc siebie nawzajem w miłości.       (Ef, 4, 1-6 )

"Ksiądz w smoczej jamie"

W naszej bibliotece w Pruszczu Gdańskim odbyło się spotkanie z autorem książki o księdzu Józefie Walągu. Mało znaną historię życia wielkiego i bliskiego naszemu sercu kapłana, który był członkiem sztabu AK, walczył jako żołnierz niezłomny przedstawił Jan Hlebowicz autor najnowszej książki o księdzu, który tak wielu z nas chrzcił i wprowadzał do Kościoła.

Książka ta jest dostępna w naszej Bibliotece Miejskiej. Tę wspaniałą pozycję wydał urząd naszego miasta, aby uczcić pamięć wielkiej osobowości naszej historii.

Poniżej zamieszczamy kalendarium i kilka historycznych zdjęć zamieszczonych w książce.

Prace konserwatorsko – restauratorskie wykonane w 2017 r.

W ramach zrealizowanego w 2017 r. zadania pn.: Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim. Kompleksowe prace konserwatorsko-restauratorskie kościoła - etap II. Konserwacja ścian wzdłużnych nawy głównej korpusu wraz z wymianą pokrycia dachowego nad nawą główną i nawami bocznymi korpusu w zakresie działań objętych dotacją:
• Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański,
• Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
• Samorządu Województwa Pomorskiego,  a także ofiarności parafian

Majowe: zaproszenie do kapliczki

Czy wiesz, że na osiedlu "Przy Torze" jest kapliczka, która powstała jako wotum wdzięcznosci mieszkańców z inicjatywy Piotra Karmazyna, który doprowadził sprawy do pięknego końca. 30 kwietnia 2016r kapliczka została poświęcona, przez ks. Stanisława naszego proboszcza i jego gościa z Chin ks. Józefa.

Figura w kapliczce przedstawia Matkę Bożą Niepokalanie Poczętą (z Lourdes)

Okoliczni mieszkańcy zbieraja się przy tej kapliczce o godz. 19, by odprawićnabożeństwa majowe

Brakujący ołtarz

Parafia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim domaga się od Muzeum Narodowego w Warszawie wydania ołtarza antwerpskiego z 1515 roku. Starania o powrót cennego zabytku do korzeni czyni od roku 1980, kiedy została gospodarzem gotyckiego kościoła stojącego w starym parku przy ul. Wojska Polskiego. Przed nią swój ośrodek kultu religijnego mieli w świątyni niemieccy protestanci.