Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ... Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała, całe swe utrzymanie (Mk 12,44)

"Ksiądz w smoczej jamie"

           W naszej bibliotece w Pruszczu Gdańskim odbyło się spotkanie z autorem książki o księdzu Józefie Walągu. Mało znaną historię życia wielkiego i bliskiego naszemu sercu kapłana, który był członkiem sztabu AK, walczył jako żołnierz niezłomny przedstawił Jan Hlebowicz autor najnowszej książki o księdzu, który tak wielu z nas chrzcił i wprowadzał do Kościoła.

Książka ta jest dostępna w naszej Bibliotece Miejskiej. Tę wspaniałą pozycję wydał urząd naszego miasta, aby uczcić pamięć wielkiej osobowości naszej historii.

Poniżej zamieszczamy kalendarium i kilka historycznych zdjęć zamieszczonych w książce.

Prace konserwatorsko – restauratorskie wykonane w 2017 r.

       W ramach zrealizowanego w 2017 r. zadania pn.: Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim. Kompleksowe prace konserwatorsko-restauratorskie kościoła - etap II. Konserwacja ścian wzdłużnych nawy głównej korpusu wraz z wymianą pokrycia dachowego nad nawą główną i nawami bocznymi korpusu w zakresie działań objętych dotacją: 
• Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański, 
• Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
• Samorządu Województwa Pomorskiego,  a także ofiarności parafian

Majowe: zaproszenie do kapliczki

         Czy wiesz, że na osiedlu "Przy Torze" jest kapliczka, która powstała jako wotum wdzięcznosci mieszkańców z inicjatywy Piotra Karmazyna, który doprowadził sprawy do pięknego końca. 30 kwietnia 2016r kapliczka została poświęcona, przez ks. Stanisława naszego proboszcza i jego gościa z Chin ks. Józefa.

Figura w kapliczce przedstawia Matkę Bożą Niepokalanie Poczętą (z Lourdes)

Okoliczni mieszkańcy zbieraja się przy tej kapliczce o godz. 19, by odprawićnabożeństwa majowe

Brakujący ołtarz

        Parafia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim domaga się od Muzeum Narodowego w Warszawie wydania ołtarza antwerpskiego z 1515 roku. Starania o powrót cennego zabytku do korzeni czyni od roku 1980, kiedy została gospodarzem gotyckiego kościoła stojącego w starym parku przy ul. Wojska Polskiego. Przed nią swój ośrodek kultu religijnego mieli w świątyni niemieccy protestanci.NA SKRÓTY
 

 

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA p.w. Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim 

83-000 Pruszcz Gdañski, woj. pomorskie, Tel.: 58 682-22-58, email: biuro@pruszcz.diecezja.pl


Produkcja: 2013 - MembinaDesign.pl