A Jezus rzekł: "Przyszedłem na ten świat, aby przeprowadzić sąd, żeby ci, którzy nie widzą, przejrzeli, a ci, którzy widzą, stali się niewidomymi". (J9,40)

Nie bój się

Słowa wsparcia wystosowane przez proboszcza Medziugorja o Marinko Šakota OFM 19.03.2020 r
Są dla nas pomocą i zachętą, aby odkryć sakrament pojednania i łaskę adoracji i wykorzystać ten czas by zbliżyc się do Boga i przetrwać.

Niepokalana

Kiedy wyrzekłaś Słowo,
zaczęło szumieć morze,
kwiaty zaczęły pachnąć,
a ptaki śpiewać.

Szóstego dnia
przyszła na świat Ewa,
która była bardzo dobra
do czasu,
kiedy wypatrywała Ciebie.

Dąb Katyński

W czwartek, 3 października, w Pruszczu Gdańskim odbyła się uroczystość posadzenia dębu pamięci i odsłonięcia obelisku z tablicą upamiętniającą zamordowanego w 1940 roku w Katyniu majora WP Bolesława Mrówczyńskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach programu „Katyń…ocalić od zapomnienia”.

Uroczystość Bożego Ciała 2019

W tym roku procesja poprzedzona uroczystą mszą św. rozpoczęła się przy kościele MBNP o godzinie dziesiątej, jak powiedział ksiądz, "trochę wcześniej, by ulżyć w upale".  Procesją do naszego kościoła przeszła ulicami Chopina, Obrońców Pokoju, Tysiąclecia, Niepodległości i Wojska Polskiego.

Wielka Sobota 2019

Wigilia Paschalna to celebracja przejścia (paschy) ze śmierci do nowego życia przez zmartwychwstanie. Dzięki reporteskim zdjęciom Ewy mamy uwieczniony obraz tego wydarzenia. Nabożeństwo składało się z pięciu zasadniczych części:
1. To Obrzęd światła, na który składają się: poświęcenie ogniska, zapalenie paschału i uroczyste wniesienia go do świątyni z trzykrotnym oznajmieniem: ŚWIATŁO CHRYSTUSA.
2. Liturgia Słowa która szczególnie bogata w tym dniu (8 czytań) – przypomniła najważniejsze momenty z historii zbawienia, zwłaszcza przejście ludu Izraela przez Morze Czerwone (Wj 14-15). Ewangelia opowiada o odkryciu w wielkanocny poranek przez niewiasty pustego grobu Chrystusa.

Orędzie na Światowy Dzień Chorego 11 lutego

Mottem biblijnym tegorocznego Światowego Dnia Chorego są słowa:

“Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię (Mt 11, 28)”.

To może być okazja, by sobie przypomnieć o chorych lub starszych osobach z sąsiedztwa, którzy są samotni. Może warto odwiedzić by sprawdzić czego potrzebują. Czasem wystarczy posiedzieć i wysłuchać. Okazje do dobrych uczynków czekają...

Gromnica

W święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, mniej ludzi niż niegdyś przychodzi do naszych kościołów, by poświęcić świece. Do niedawna przychodziło więcej.

Świece wykonane z pszczelego wosku, zwane gromnicami, były ze czcią przechowywane w każdym domu i często zapalane – wówczas, kiedy nadciągały gwałtowne burze, gradowe nawałnice, wybuchały pożary, groziła powódź, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Były one znakiem obecności mocy Chrystusa – symbolem Światłości, w której blasku widziało się wszystko oczyma wiary.

15 sierpnia - Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Tajemnica Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny może być dla wielu kłopotliwa. Niektórym trudno pogodzić się z tym, że Matka Boża poszła do nieba z ciałem. Są tacy, którzy odrzucają to, czego nie rozumieją, ale są i tacy, którzy mają łaskę świętego zdziwienia. Kiedy anioł zwiastowania oznajmił Matce Najświętszej, że będzie matką zapytała: "Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?" W tych słowach kryje się święte zdziwienie. Anioł powiedział, więc nie wątpiła, ale dziwiła się. Ewangelia odpowiada prosto: dla Boga nie ma nic niemożliwego. Także przy tajemnicy Wniebowzięcia można postawić tylko jedno pytanie: Jak się to stało? Jest na to też jedna odpowiedź: dla Boga nie ma nic niemożliwego. Im cud jest trudniejszy tym bardziej prawdziwy.   [ks. Jan Twardowski „Rozważania na … Uroczystość Wniebowzięcia NMP”]

Bierzmowanie 2018

W maju ks. biskup Wiesław Szlachetka udzielił naszej młodzieży sakramentu bierzmowania. Udało nam się dotrzeć do zdjęć z tej pieknej uroczystości i zamieszczamy je poniżej.