Bracia: Ciało nie jest dla rozpusty, ale dla Pana, a Pan dla ciała. Bóg zaś i Pana wskrzesił, i nas również swą mocą wskrzesi z martwych. Czyż nie wiecie, że wasze ciała są członkami Chrystusa?   (1Kor 6,13c-15a)

Święte u przedszkolaków

W ostatnią niedzielę świętowaliśmy wielkie urodziny dla nieba, czyli Wszystkich Naszych Świętych. Z tej okazji mszę dla przedszkolaków odwiedziło kilka świętych: św. Cecylia z harfą, św. Anastazja, św Agnieszka z barankiem, św. Aniela, każda ze swoim symbolem, był też św. Sebastian który przynósł wałek. To jak się okazało był symbol świętych mam, bo każda Mama jest święta, znosząc po cichu codzienne utrapienia.
Zastanówmy się więc, ilu mamy świętych z sąsiedztwa wokół nas niezauważonych?
... Zamieszczamy też kilka zdjęć naszych gości.

8 Września - Urodziny Niepokalanej

We wschodniej, dziś arabskiej części starej Jerozolimy, na trasie drogi krzyżowej, znajdują się wykopaliska odnalezionej w minionym wieku Sadzawki Owczej (Betesda), przy której Jezus uzdrowił paralityka. Tuż obok wznosi się zbudowana przez krzyżowców romańska bazylika św. Anny. Dużo wcześniej jednak, bo już w V wieku, stał tu bizantyński kościół upamiętniający miejsce narodzin Najświętszej Maryi Panny. To tu bowiem, według starożytnej tradycji, był dom Joachima i Anny, rodziców Maryi, i tu urodziła się oraz wychowała matka Zbawiciela. Zamieszczam kilka zdjęć z Betesdy i groty narodzenia NMP.

Uroczystości ślubne w kościele

Podczas przygotowań liturgii ślubnych, młodzi pytają o wystrój kościoła i ołtarza. Jest to element oprawy liturgicznej, która wymaga szczególnej atmosfery, której tak pragną państwo młodzi. Aby sobie uzmysłowić i wyobrazić możliwe rozwiązania, zamieszczamy kilka przykładów kompozycji i dekoracji ślubnych, które już były w naszym kościele wcześniej.
          Pamiętajmy jednak że najpiękniejsza dekoracja nie zastąpi przygotowania czystego serca, do którego młodzi zapraszają najlepszego Oblubieńca Jezusa, by im pobłogosławił na całe życie.

Niepokalana

Kiedy wyrzekłaś Słowo,
zaczęło szumieć morze,
kwiaty zaczęły pachnąć,
a ptaki śpiewać.

Szóstego dnia
przyszła na świat Ewa,
która była bardzo dobra
do czasu,
kiedy wypatrywała Ciebie.

Dąb Katyński

W czwartek, 3 października, w Pruszczu Gdańskim odbyła się uroczystość posadzenia dębu pamięci i odsłonięcia obelisku z tablicą upamiętniającą zamordowanego w 1940 roku w Katyniu majora WP Bolesława Mrówczyńskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach programu „Katyń…ocalić od zapomnienia”.

Orędzie na Światowy Dzień Chorego 11 lutego

Mottem biblijnym tegorocznego Światowego Dnia Chorego są słowa:

“Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię (Mt 11, 28)”.

To może być okazja, by sobie przypomnieć o chorych lub starszych osobach z sąsiedztwa, którzy są samotni. Może warto odwiedzić by sprawdzić czego potrzebują. Czasem wystarczy posiedzieć i wysłuchać. Okazje do dobrych uczynków czekają...

Gromnica

W święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, mniej ludzi niż niegdyś przychodzi do naszych kościołów, by poświęcić świece. Do niedawna przychodziło więcej.

Świece wykonane z pszczelego wosku, zwane gromnicami, były ze czcią przechowywane w każdym domu i często zapalane – wówczas, kiedy nadciągały gwałtowne burze, gradowe nawałnice, wybuchały pożary, groziła powódź, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Były one znakiem obecności mocy Chrystusa – symbolem Światłości, w której blasku widziało się wszystko oczyma wiary.

15 sierpnia - Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Tajemnica Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny może być dla wielu kłopotliwa. Niektórym trudno pogodzić się z tym, że Matka Boża poszła do nieba z ciałem. Są tacy, którzy odrzucają to, czego nie rozumieją, ale są i tacy, którzy mają łaskę świętego zdziwienia. Kiedy anioł zwiastowania oznajmił Matce Najświętszej, że będzie matką zapytała: "Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?" W tych słowach kryje się święte zdziwienie. Anioł powiedział, więc nie wątpiła, ale dziwiła się. Ewangelia odpowiada prosto: dla Boga nie ma nic niemożliwego. Także przy tajemnicy Wniebowzięcia można postawić tylko jedno pytanie: Jak się to stało? Jest na to też jedna odpowiedź: dla Boga nie ma nic niemożliwego. Im cud jest trudniejszy tym bardziej prawdziwy.   [ks. Jan Twardowski „Rozważania na … Uroczystość Wniebowzięcia NMP”]

Bierzmowanie 2018

W maju ks. biskup Wiesław Szlachetka udzielił naszej młodzieży sakramentu bierzmowania. Udało nam się dotrzeć do zdjęć z tej pieknej uroczystości i zamieszczamy je poniżej.

83-000 Pruszcz Gdañski, woj. pomorskie, Tel.: 58 682-22-58