„Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie; w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jerozolimy. Wy jesteście świadkami tego”. (Łk 24,48)

Wigilia przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego.

         W naszej parafii w sobotę mieliśmy liturgię i czuwanie przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. 
Zamieszczamy kilka zdjęć które pozwoją nasycić sie tej szczególnej atmosfery modlitwy i adoracji, aby włączyć się do apelu św s. Faustyny o ratowanie dusz.
Zachęcamy też do zajrzenia na naszego parafialnego Fb, gdzie znajdzecie relację filmową z uroczystej mszy niedzielnej z kazaniem ks. Pawła Labudy.

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym metropolitą gdańskim

          Uroczysty Ingres nowego Metropolity Gdańskiego Arcybiskupa Tadeusza Wojdy SAC do Archikatedry Oliwskiej miał miejsce w Niedzielę Palmową, 28 marca 2021 r., o godz. 14.30. Ze względu na trwającą epidemię i związane z nią obostrzenia sanitarne do Bazyliki Archikatedralnej mogli wejść nieliczni przedstawiciele. Całość uroczystości była transmitowana przez TVP3, TV Trwam i Radio Plus i możemy obejrzeć TU. 

Otoczmy Księdza Arcybiskupa Tadeusza naszą modlitwą, aby Jego posługa przyniosła wiele zbawiennych owoców w życiu całej wspólnoty wiary. Niech to historyczne wydarzenie będzie okazją do szczególnej jedności i powszechnej modlitwy za nowego Pasterza oraz naszą Archidiecezję.

Święte u przedszkolaków

         W ostatnią niedzielę świętowaliśmy wielkie urodziny dla nieba, czyli Wszystkich Naszych Świętych. Z tej okazji mszę dla przedszkolaków odwiedziło kilka świętych: św. Cecylia z harfą, św. Anastazja, św Agnieszka z barankiem, św. Aniela, każda ze swoim symbolem, był też św. Sebastian który przynósł wałek. To jak się okazało był symbol świętych mam, bo każda Mama jest święta, znosząc po cichu codzienne utrapienia.
Zastanówmy się więc, ilu mamy świętych z sąsiedztwa wokół nas niezauważonych?
... Zamieszczamy też kilka zdjęć naszych gości.

8 Września - Urodziny Niepokalanej

         We wschodniej, dziś arabskiej części starej Jerozolimy, na trasie drogi krzyżowej, znajdują się wykopaliska odnalezionej w minionym wieku Sadzawki Owczej (Betesda), przy której Jezus uzdrowił paralityka. Tuż obok wznosi się zbudowana przez krzyżowców romańska bazylika św. Anny. Dużo wcześniej jednak, bo już w V wieku, stał tu bizantyński kościół upamiętniający miejsce narodzin Najświętszej Maryi Panny. To tu bowiem, według starożytnej tradycji, był dom Joachima i Anny, rodziców Maryi, i tu urodziła się oraz wychowała matka Zbawiciela. Zamieszczam kilka zdjęć z Betesdy i groty narodzenia NMP.

Uroczystości ślubne w kościele

         Podczas przygotowań liturgii ślubnych, młodzi pytają o wystrój kościoła i ołtarza. Jest to element oprawy liturgicznej, która wymaga szczególnej atmosfery, której tak pragną państwo młodzi. Aby sobie uzmysłowić i wyobrazić możliwe rozwiązania, zamieszczamy kilka przykładów kompozycji i dekoracji ślubnych, które już były w naszym kościele wcześniej.
          Pamiętajmy jednak że najpiękniejsza dekoracja nie zastąpi przygotowania czystego serca, do którego młodzi zapraszają najlepszego Oblubieńca Jezusa, by im pobłogosławił na całe życie.

Niepokalana

Kiedy wyrzekłaś Słowo,
zaczęło szumieć morze,
kwiaty zaczęły pachnąć,
a ptaki śpiewać.

Szóstego dnia
przyszła na świat Ewa,
która była bardzo dobra
do czasu,
kiedy wypatrywała Ciebie.

Dąb Katyński

        W czwartek, 3 października, w Pruszczu Gdańskim odbyła się uroczystość posadzenia dębu pamięci i odsłonięcia obelisku z tablicą upamiętniającą zamordowanego w 1940 roku w Katyniu majora WP Bolesława Mrówczyńskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach programu „Katyń…ocalić od zapomnienia”.

Gromnica

          W święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, mniej ludzi niż niegdyś przychodzi do naszych kościołów, by poświęcić świece. Do niedawna przychodziło więcej. 

          Świece wykonane z pszczelego wosku, zwane gromnicami, były ze czcią przechowywane w każdym domu i często zapalane – wówczas, kiedy nadciągały gwałtowne burze, gradowe nawałnice, wybuchały pożary, groziła powódź, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Były one znakiem obecności mocy Chrystusa – symbolem Światłości, w której blasku widziało się wszystko oczyma wiary.

15 sierpnia - Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

      Tajemnica Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny może być dla wielu kłopotliwa. Niektórym trudno pogodzić się z tym, że Matka Boża poszła do nieba z ciałem. Są tacy, którzy odrzucają to, czego nie rozumieją, ale są i tacy, którzy mają łaskę świętego zdziwienia. Kiedy anioł zwiastowania oznajmił Matce Najświętszej, że będzie matką zapytała: "Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?" W tych słowach kryje się święte zdziwienie. Anioł powiedział, więc nie wątpiła, ale dziwiła się. Ewangelia odpowiada prosto: dla Boga nie ma nic niemożliwego. Także przy tajemnicy Wniebowzięcia można postawić tylko jedno pytanie: Jak się to stało? Jest na to też jedna odpowiedź: dla Boga nie ma nic niemożliwego. Im cud jest trudniejszy tym bardziej prawdziwy.   [ks. Jan Twardowski „Rozważania na … Uroczystość Wniebowzięcia NMP”]


NA SKRÓTY
 

 

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA p.w. Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim 

83-000 Pruszcz Gdañski, woj. pomorskie, Tel.: 58 682-22-58


Produkcja: 2013 - MembinaDesign.pl