A Jezus rzekł: "Przyszedłem na ten świat, aby przeprowadzić sąd, żeby ci, którzy nie widzą, przejrzeli, a ci, którzy widzą, stali się niewidomymi". (J9,40)

Triduum w obrazach

 

      Nasz kościół jest pełen obrazów Wielkiego Tygodnia. Jest to tak zwana "biblia pauperum", która przez obrazy pozwalała dotrzeć do wszystkich. Te obrazy można w różnych miejscach, ale w szczególności w stallach w prezbiterium. Są one niezwykle piękne i wymowne, a wprowadzają nas w atmosferę Miłosci, która swoje życie odaje za nas, kiedyśmy jeszcze grzeszni. Mam nadzieję, że zdjęcia pozwolą nam przyjrzeć się bliżej i zachwycić pięknem, tak często niedostępnym z głębi ławek lub na chórze.

        Niestety zabrakło w tych obrazach naszego ołtarza, który jest w Muzeum Narodowym, ale i tak jeszcze wiele możemy zobaczyć. Proszę zwrócić uwagę na szczegóły. Przykłady: w obrazie Zmartwychwstania w tle widać nasz kościół parafialny.  W scenie modlitwy w ogrójcu umieszczonym w predelli pod ołtarzem głównym widać śpiących apostołów. Te obrazy mają swoją niesamowitą dynamikę. W opozycji do św. Piotra często widać Judasza (z czerwoną twarzą i sakiewką w ręku), który jest zawsze blisko Jezusa. Szczególnie ciekawe są widoki w tle, których na codzień z z daleka nie widać, przykładem jest modlitwa w ogrójcu, gdzie widać na horyzoncie zbliżających się już żołnierzy. 

 

 

Gościmy

Odwiedza nas:

3
gości

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA p.w. Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim 

83-000 Pruszcz Gdañski, woj. pomorskie, Tel.: 58 682-22-58, email: biuro@pruszcz.diecezja.pl


Produkcja: 2013 - MembinaDesign.pl