I rzekł do nich: "Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi". Oni natychmiast, zostawiwszy sieci, poszli za Nim.       (Mt 4, 19-20)

Pasterka 2019

           W tym roku szczególnym gościem był ks. Paweł Labuda, który przyjechał z Rzymu, gdzie studiuje prawo kanoniczne. Dzięki jego zaangażowaniu, mieliśmy przyjemność wysłuchać płomiennego kazania w którym uświadomił nam jak Bog jest "swojski".
Zamieszczamy też kilka zdjęć, które udało się wykonać.

Prace konserwatorsko – restauratorskie wykonane w 2019 r.

        W ramach zrealizowanego w 2019 r. zadania pn.: Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim. 
Kompleksowe prace konserwatorsko-restauratorskie - etap IV.
Konserwacja ściany wschodniej prezbiterium w zakresie działań objętych dotacją:

• Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański,
• Samorządu Województwa Pomorskiego,
   a także ofiarności parafian

Remont ściany wschodniej kościoła

         Ukończono prace remontowo-konserwatorskie ściany wschodniej kościoła - od strony Kanału Raduni, które trwały od września do listopada. Możemy teraz podziwiać odnowione zdobienia ściany i zwieńczenia dachu.  Widzimy odmalowane obramowania okien witrażowych. Powyżej ozdobne blendy - wnęki w kształcie okien. Ścianę ponad dachem zwieńczają ceglane detale architektoniczne: ozdobne kwiatony w otoczeniu żabek, które zostały kunsztownie odtworzone na podstawie pozostałości.  Zamieszczamy kilka zdjęć w różnych fazach prac i końcowy wygląd po ukończeniu remontu.

Wywiad z pielgrzymem

          Nasza przyjaciółka Olga, uczestniczyła w  Gdańskiej Pieszej Pielgrzymce. To 16 dni, codziennie po 30-40 km, niezależnie od pogody. Czasem w upale, czasem w deszczu. A jednak wielu nie tylko młodych decyduje się na taki wysiłek. Dlatego zadaliśmy kilka pytań, by te wątpliwości wyjaśnić, a może zachęcić do udziału, do pokonania swojej wygody, aby z Jezusem pielgrzymować do Matki i Królowej. Jest też krótka relacja zdjęciowa.

Nasz Odpust - relacja

        W tym roku odpust był bardzo uroczysty. Nasza parafia gościła wielu przyjaciół naszej parafii. Dawnych wikarych, których miło wspominamy i kapłanów sąsiednich miejscowości. Była okazja do spowiedzi i do adoracji krzyża.

Mamy ten szczególny przywilej, że posiadamy relikwie krzyża, które mogliśmy z wielką czcią ucałować.
Dalej prezentujemy kilka poetyckich zdjęć z tej pięknej uroczystości.

Urodziny ks. Stanisława

W tym roku ksiądz Stanisław obchodził swoje 70-te urodziny.
Wszyscy jestesmy dumni, że mamy takiego duszpasterza, serdecznie oddanego służbie konfesjonału, liturgii, rodzinom i chorym, a którego całym sercem kochamy.
Zamieszczamy kilka zdjęć z uroczystej mszy świętej w intencji księdza proboszcza...

37 Gdańska Piesza Pielgrzymka w Pruszczu

      W ostatnią niedzielę wyruszyła 37 Gdańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymi zatrzymali się przy naszym kościele i zostali ugoszczeni wodą, kanapką i ciastem.
Odpoczywali w cieniu drzew od strony kapliczki MBożej. Nasz Ksiądz Dariusz, zagorzały pielgrzym, wyruszył razem z nimi w grupie biało-bązowej. Grupę biało-czerwoną prowadził ks. Andrzej Wiecki, a biało-niebieską jego brat Piotr, który kilkakrotniu u nas bywał. A resztę zobaczcie sami...  

Kajakowa wycieczka

       Na początku wakacji 29.06 nasza młodzież wybrała sie na kajaki.
Spływ kajakowy od początków Raduni, czyli trasą z jeziora Ostrzyce - do jeziora Trzebno, przez Goręczyno i Somonino aż do Kiełpina.
To 13 kliometrów do wiosłowania... na szczęście z nurtem. :)

Mecz ministrancki

     Jeszcze przed wakacjami na początku czerwca ministranci rozegrali mecz.
Z pewnością szykują formę na wakacje, albo po prostu dobrze sie bawią sprawdzając jakośc nowego boiska.
Ks. Darek okazał się traneram, a może selekcjonerem, kto wie...
A jak było sami zobaczcie.

Bierzmowanie 2019

   TY DARZYSZ ŁASKĄ SIEDEMKROĆ
19 maja w naszej parafii mieliśmy wielką uroczystość. Przyjechał do nas ks. bp dr Zbigniew Zieliński, aby udzielić sakramentu bierzmowania naszej młodzieży. Do sakramentu przystąpiło zarówno 55 osób z naszej młodzieży, ale również 5 osób dorosłych. Wśród gości byli również Ks. Kanonik Jerzy Pobłocki z parafii bł. Michała Kozala oraz ks. Mieczysław Adamski z Borkowa.
       W kazaniu ks. biskup Zbigniew prosił aby nie zmarnować darów sakramentu dojrzałosci chrześcijańskiej. Zachęcał, aby młodzież wzięła odpowiedzialność za swoją wiarę, kosciół, parfię i ojczyznę.
Szczegóły zobaczcie...NA SKRÓTY
 

 

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA p.w. Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim 

83-000 Pruszcz Gdañski, woj. pomorskie, Tel.: 58 682-22-58, email: biuro@pruszcz.diecezja.pl


Produkcja: 2013 - MembinaDesign.pl