A Jezus rzekł: "Przyszedłem na ten świat, aby przeprowadzić sąd, żeby ci, którzy nie widzą, przejrzeli, a ci, którzy widzą, stali się niewidomymi". (J9,40)

Gorzkie Żale - wydarzenie liturgiczne

W naszej parafii jak co roku w Wielkim Poście wieczorem w niedzielę, odprawiane są Gorzkie Żale. Aby zachęcić wszystkich do pięknej liturgii wprowadzającej nas do misterium Wielkanocy, zamieszczamy kilka informacji o historii i znaczeniu tej rdzennie polskiej tradycji powstałej pod koniec XVII i pierwsza połowa XVIII wieku.

Pogrzeb szczególny

W zeszłym tygodniu 25.01 była uroczysta msza i pogrzeb naszej wielkiej parafianki i ambasadorki Pruszcza Gdańskiego śp. Józefa Krośnicka, nauczycielki i promotorki historii naszego miasta, która zmarła w wieku 105 lat, zamieszczamy kilka zdjęć z tych uroczystości.

Pasterka 2019

W tym roku szczególnym gościem był ks. Paweł Labuda, który przyjechał z Rzymu, gdzie studiuje prawo kanoniczne. Dzięki jego zaangażowaniu, mieliśmy przyjemność wysłuchać płomiennego kazania w którym uświadomił nam jak Bog jest "swojski".
Zamieszczamy też kilka zdjęć, które udało się wykonać.

Prace konserwatorsko – restauratorskie wykonane w 2019 r.

W ramach zrealizowanego w 2019 r. zadania pn.: Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim.
Kompleksowe prace konserwatorsko-restauratorskie - etap IV.
Konserwacja ściany wschodniej prezbiterium w zakresie działań objętych dotacją:

• Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański,
• Samorządu Województwa Pomorskiego,
   a także ofiarności parafian

Remont ściany wschodniej kościoła

Ukończono prace remontowo-konserwatorskie ściany wschodniej kościoła - od strony Kanału Raduni, które trwały od września do listopada. Możemy teraz podziwiać odnowione zdobienia ściany i zwieńczenia dachu.  Widzimy odmalowane obramowania okien witrażowych. Powyżej ozdobne blendy - wnęki w kształcie okien. Ścianę ponad dachem zwieńczają ceglane detale architektoniczne: ozdobne kwiatony w otoczeniu żabek, które zostały kunsztownie odtworzone na podstawie pozostałości.  Zamieszczamy kilka zdjęć w różnych fazach prac i końcowy wygląd po ukończeniu remontu.

Wywiad z pielgrzymem

Nasza przyjaciółka Olga, uczestniczyła w  Gdańskiej Pieszej Pielgrzymce. To 16 dni, codziennie po 30-40 km, niezależnie od pogody. Czasem w upale, czasem w deszczu. A jednak wielu nie tylko młodych decyduje się na taki wysiłek. Dlatego zadaliśmy kilka pytań, by te wątpliwości wyjaśnić, a może zachęcić do udziału, do pokonania swojej wygody, aby z Jezusem pielgrzymować do Matki i Królowej. Jest też krótka relacja zdjęciowa.

Nasz Odpust - relacja

W tym roku odpust był bardzo uroczysty. Nasza parafia gościła wielu przyjaciół naszej parafii. Dawnych wikarych, których miło wspominamy i kapłanów sąsiednich miejscowości. Była okazja do spowiedzi i do adoracji krzyża.

Mamy ten szczególny przywilej, że posiadamy relikwie krzyża, które mogliśmy z wielką czcią ucałować.
Dalej prezentujemy kilka poetyckich zdjęć z tej pięknej uroczystości.

Urodziny ks. Stanisława

W tym roku ksiądz Stanisław obchodził swoje 70-te urodziny.
Wszyscy jestesmy dumni, że mamy takiego duszpasterza, serdecznie oddanego służbie konfesjonału, liturgii, rodzinom i chorym, a którego całym sercem kochamy.
Zamieszczamy kilka zdjęć z uroczystej mszy świętej w intencji księdza proboszcza...

37 Gdańska Piesza Pielgrzymka w Pruszczu

W ostatnią niedzielę wyruszyła 37 Gdańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymi zatrzymali się przy naszym kościele i zostali ugoszczeni wodą, kanapką i ciastem.
Odpoczywali w cieniu drzew od strony kapliczki MBożej. Nasz Ksiądz Dariusz, zagorzały pielgrzym, wyruszył razem z nimi w grupie biało-bązowej. Grupę biało-czerwoną prowadził ks. Andrzej Wiecki, a biało-niebieską jego brat Piotr, który kilkakrotniu u nas bywał. A resztę zobaczcie sami...

Kajakowa wycieczka

Na początku wakacji 29.06 nasza młodzież wybrała sie na kajaki.
Spływ kajakowy od początków Raduni, czyli trasą z jeziora Ostrzyce - do jeziora Trzebno, przez Goręczyno i Somonino aż do Kiełpina.
To 13 kliometrów do wiosłowania... na szczęście z nurtem. :)