Jezus odpowiedział: I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie zginie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie”. (Łk 21,19)

Remont ściany wschodniej kościoła

         Ukończono prace remontowo-konserwatorskie ściany wschodniej kościoła - od strony Kanału Raduni, które trwały od września do listopada. Możemy teraz podziwiać odnowione zdobienia ściany i zwieńczenia dachu.  Widzimy odmalowane obramowania okien witrażowych. Powyżej ozdobne blendy - wnęki w kształcie okien. Ścianę ponad dachem zwieńczają ceglane detale architektoniczne: ozdobne kwiatony w otoczeniu żabek, które zostały kunsztownie odtworzone na podstawie pozostałości.  Zamieszczamy kilka zdjęć w różnych fazach prac i końcowy wygląd po ukończeniu remontu.

Wywiad z pielgrzymem

          Nasza przyjaciółka Olga, uczestniczyła w  Gdańskiej Pieszej Pielgrzymce. To 16 dni, codziennie po 30-40 km, niezależnie od pogody. Czasem w upale, czasem w deszczu. A jednak wielu nie tylko młodych decyduje się na taki wysiłek. Dlatego zadaliśmy kilka pytań, by te wątpliwości wyjaśnić, a może zachęcić do udziału, do pokonania swojej wygody, aby z Jezusem pielgrzymować do Matki i Królowej. Jest też krótka relacja zdjęciowa.

Nasz Odpust - relacja

        W tym roku odpust był bardzo uroczysty. Nasza parafia gościła wielu przyjaciół naszej parafii. Dawnych wikarych, których miło wspominamy i kapłanów sąsiednich miejscowości. Była okazja do spowiedzi i do adoracji krzyża.

Mamy ten szczególny przywilej, że posiadamy relikwie krzyża, które mogliśmy z wielką czcią ucałować.
Dalej prezentujemy kilka poetyckich zdjęć z tej pięknej uroczystości.

Urodziny ks. Stanisława

W tym roku ksiądz Stanisław obchodził swoje 70-te urodziny.
Wszyscy jestesmy dumni, że mamy takiego duszpasterza, serdecznie oddanego służbie konfesjonału, liturgii, rodzinom i chorym, a którego całym sercem kochamy.
Zamieszczamy kilka zdjęć z uroczystej mszy świętej w intencji księdza proboszcza...

37 Gdańska Piesza Pielgrzymka w Pruszczu

      W ostatnią niedzielę wyruszyła 37 Gdańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymi zatrzymali się przy naszym kościele i zostali ugoszczeni wodą, kanapką i ciastem.
Odpoczywali w cieniu drzew od strony kapliczki MBożej. Nasz Ksiądz Dariusz, zagorzały pielgrzym, wyruszył razem z nimi w grupie biało-bązowej. Grupę biało-czerwoną prowadził ks. Andrzej Wiecki, a biało-niebieską jego brat Piotr, który kilkakrotniu u nas bywał. A resztę zobaczcie sami...  

Kajakowa wycieczka

       Na początku wakacji 29.06 nasza młodzież wybrała sie na kajaki.
Spływ kajakowy od początków Raduni, czyli trasą z jeziora Ostrzyce - do jeziora Trzebno, przez Goręczyno i Somonino aż do Kiełpina.
To 13 kliometrów do wiosłowania... na szczęście z nurtem. :)

Mecz ministrancki

     Jeszcze przed wakacjami na początku czerwca ministranci rozegrali mecz.
Z pewnością szykują formę na wakacje, albo po prostu dobrze sie bawią sprawdzając jakośc nowego boiska.
Ks. Darek okazał się traneram, a może selekcjonerem, kto wie...
A jak było sami zobaczcie.

Bierzmowanie 2019

   TY DARZYSZ ŁASKĄ SIEDEMKROĆ
19 maja w naszej parafii mieliśmy wielką uroczystość. Przyjechał do nas ks. bp dr Zbigniew Zieliński, aby udzielić sakramentu bierzmowania naszej młodzieży. Do sakramentu przystąpiło zarówno 55 osób z naszej młodzieży, ale również 5 osób dorosłych. Wśród gości byli również Ks. Kanonik Jerzy Pobłocki z parafii bł. Michała Kozala oraz ks. Mieczysław Adamski z Borkowa.
       W kazaniu ks. biskup Zbigniew prosił aby nie zmarnować darów sakramentu dojrzałosci chrześcijańskiej. Zachęcał, aby młodzież wzięła odpowiedzialność za swoją wiarę, kosciół, parfię i ojczyznę.
Szczegóły zobaczcie...

Triduum paschalne

         Szczególna liturgia, jedyna taka w roku. Dzień kapłański, kiedy nasz Pan, Jezus - Baranek Boży, ustanowił Eucharystię w Wieczerniku. Były życzenia dla kapłanów i pierwsza komunia. Ks. Wojciech umywał nogi, a chętnych nie brakowało.
Szczegółową relację zdjęciawą mamy dzięki Ewie, serdecznie dziękujemy za fantastyczne ujęcia.
         
          Uzupełniliśmy artykuł o relację z Wielkiego Piątku. 

Relacja z pielgrzymki do Medjugorie

         Wspomnienie z wakacyjnej (23 czerwiec -04 lipiec 2018) pielgrzymki naszych parafian, organizowanej przez naszego ks. Marian Kożyczkowskiego. Trasa obejmowała sanktuarium w Gidlach - Brno - Marija Bistrica - Ludbreg – miejsce objawień w Medziugorie - Mostar- Veprić- Meczet w Dubrowniku- Split- Trogir- Szybenik - Mariazell- Svaty Kopeček- CzęstochowaNA SKRÓTY
 

 

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA p.w. Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim 

83-000 Pruszcz Gdañski, woj. pomorskie, Tel.: 58 682-22-58, email: biuro@pruszcz.diecezja.pl


Produkcja: 2013 - MembinaDesign.pl