Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. (J13,34) 

Triduum paschalne

         Szczególna liturgia, jedyna taka w roku. Dzień kapłański, kiedy nasz Pan, Jezus - Baranek Boży, ustanowił Eucharystię w Wieczerniku. Były życzenia dla kapłanów i pierwsza komunia. Ks. Wojciech umywał nogi, a chętnych nie brakowało.
Szczegółową relację zdjęciawą mamy dzięki Ewie, serdecznie dziękujemy za fantastyczne ujęcia.
         
          Uzupełniliśmy artykuł o relację z Wielkiego Piątku. 

Relacja z pielgrzymki do Medjugorie

         Wspomnienie z wakacyjnej (23 czerwiec -04 lipiec 2018) pielgrzymki naszych parafian, organizowanej przez naszego ks. Marian Kożyczkowskiego. Trasa obejmowała sanktuarium w Gidlach - Brno - Marija Bistrica - Ludbreg – miejsce objawień w Medziugorie - Mostar- Veprić- Meczet w Dubrowniku- Split- Trogir- Szybenik - Mariazell- Svaty Kopeček- Częstochowa

Góralskie kolędowanie

        Dzięki znajomościom ks. Darka w Uroczystość Objawienia Pańskiego, tj. 06.01, w naszej parafii gościliśmy Kapelę Góralską "Inacy" z Grywałdu k/ Krościenka. Goście uświetnili swoją grą i śpiewem Msze Święte, po każdej dając krótki koncert nagradzany przez parafian oklaskami. Bardzo dziękujemy muzykom, dzięki którym możemy tak pięknie przeżywać liturgiczny okres Bożego Narodzenia. 
Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z tego koncertu:

Koncert Myśląc Ojczyzna

     11 Listopada w naszym kościele odbył się Koncert Myśląc Ojczyzna z okazji 100 lecia odzyskania Niepodległości i 40 rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na papieża. Pięśni patriotyczne w wykonaniu zespołu Adonai i teksty czytała aktorka Pani Krystyna Łubieńska. Niech te kilka zdjęć przypomni nam to piekne wydarzenie:

Uroczystość Wszystkich Świętych

        Kościół wspomina w ten dzień Wszystkich Świętych, nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, których życie nacechowane było świętością. Dlatego najpiękniejszą modlitwę, którą możemy ofiarować za naszych zmarłych jest Msza Św, i Komunia święta w ich intencji. Msze odprawiono na obu cmentarzach. Kapłani poświęcili również groby naszych bliskich i przyjaciół oraz krzyż cmentarny. 

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z naszych uroczystości...

Po warsztatach liturgicznych - relacja

         27 Października w naszej parafii mieliśmy Warsztaty Muzyki Liturgicznej zorganizowane dla wszystkich przez naszą diakonię muzyczną pod wodzą Ewy.  Konferencję nt. muzyki liturgicznej wygłosił gościnnie ojciec dominikanin Andrzej Bujnowski OP, który jest od lat animatorem ruchów muzycznych w Polsce. Jego dzieckiem jest też festiwal "Strefa Chwały" w Starym Sączu, to również założyciel  zespołu Deus Meus i współtwórca czasopisma Ruah. Uczestnicy spiewając poznali nowe utwory, które niedługo usłyszymy w kościele.

Warsztaty zakończyły się wspólnym śpiewaniem na mszy św. wieczornej.

A jak było samu zobaczcie ...

Talitha Kum na Monte Cassino

      Podczas letniego wyjazdu do Rzymu, nasza młodzież odwiedziła klasztor i sławny cmentarz II Korpusu na Monte Cassino. Po drodze odwiedzili również Wenecję.  Zamieszczamy kilka zdjęć z tego wyjazdu, aby ponownie przeżyć te piękne chwile.
Wspomnijmy będąc na cmentarzach o naszych patriotach, którzy za naszą wolnośc przelali swoją krew.

Odpust uroczystości Podwyższenia Krzyża

          W piątek 14 września naszą uroczystość odpustową ku czci Podwyższenia Krzyża Św. uświetnił Ks. abp Jan Paweł Lenga ze zgromadzenia Księży Marianów, emerytowany biskup Karagandy w Kazachstanie i wygłosił też kazanie.

           Przy okazji odbyło się pożegnanie ks. Mariana, którego z dnia na dzień przeniosiono do Sopotu. ks. Marian nazwany tu "Koczownik" wyjaśnił okolicznosci jak się dowiedział o zmianie w trakcie pielgrzymki naszych parafian. Podziękowania złożyli:  Apostolat Maryjny, Róże różańcowe, Domowy Kościół, Ministrancji i zespół Adonai, którymi opiekował się ks. Marian.

Bieg młodego lotnika

        Środowa wycieczka (22 sierpnia) naszych dzieci, które nie wyjeżdżały na wakacje, odbyła się do 49 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdanskim, gdzie byliśmy mile przyjęci przez wojsko. Zwiedzaliśmy Izbę Pamięci, hangar ze śmigłowcami, oglądaliśmy wóz strażacki, a potem był bieg młodego lotnika. Uczestniczyło w nim ok. 40 dzieci.  Pierwsze 3 miejsca chłopców i 3 pierwsze miejsca dziewczynek zostały uhonorowane medalami i magrodami, a wszystkie dzieci otrzymały dyplom młodego lotnika. 
         Poniżej zamieszczamy zdjęcia z tego pięknego wydarzenia...

Pielgrzymka Gdańska w Pruszczu

      Pielgrzymka to 16 dniowe rekolekcje w drodze. Od 28.07 do 12.08 pokonuje 500 km na własnych nogach aby spotkać Boga, otworzyć się na drugiego człowieka i poznać siebie!

Pierwszego dnia zawitali do naszej parafii, gdzie przyjęli ich nasi parafianie. Mam nadzieje, że pielgrzymi zabrali miłe wspomnienie naszej parafii i zaniosą naszej Królowej nasze intencje i prośby. Z naszej parafii mamy co najmniej 2 pielgrzymów. :)

Zobaczcie co się działo...NA SKRÓTY
 

 

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA p.w. Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim 

83-000 Pruszcz Gdañski, woj. pomorskie, Tel.: 58 682-22-58, email: biuro@pruszcz.diecezja.pl


Produkcja: 2013 - MembinaDesign.pl