Jezus zapytał: "Czyj jest ten obraz i napis?" Odpowiedzieli: "Cezara". Wówczas rzekł do nich: "Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga"(Mt 22,20)

Oratorium 3 Marie - Relacja

W niedzielę 13 września w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim odbyła się prapremiera spektaklu "Trzy Marie" w wykonaniu zespołu Les Femmes. To było wspaniałe wydarzenie, wprost uczta artystyczna. Zamieszczamy relację zdjęciową. Nieobecnych zachęcamy do obejrzenia nagrania spektaklu.

Oratorium "3 Marie" to opowieść o Matce Bożej, Marii Magdalenie i Marii Kleofasowej, które towarzyszyły Jezusowi w Jego męce i zmartwychwstaniu. Nawiązuje do naszego ołtarza głównego - poliptyku "Ukrzyżowanie", a który staramy się odzyskać od Muzeum Narodowego.

Jak gościliśmy pielgrzymów

28 lipca, pierwszego dnia Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki nasi parafianie przygotowali poczęstunek dla utrudzonych wędrowców. Wdzięczni pielgrzymi zanieśli nasze intencje do Naszej Pani, Królowej Polski.
Zamieszczamy kilka zdjęć z tej pięknej okoliczności.

Gość z Indii o. Jose Maniparambil

W piątek 17 Lipca gościliśmy katolickiego kapłana z Indii o. Jose Maniparambil'a, który koncelebrował mszę św. i wygłosił konferencję o Miłosierdziu Bożym.  Niektórzy przybyli, i jak widać licznie, a przy doskonałej muzyce, modlitwa i atmosfera spotkania była wspaniała. Niech żałują nieobecni i obejrzą film i zdjęcia.

Dlaczego na rękę i w jaki sposób

Ksiądz Stanisław ostatnio zachęca, ale tez zwraca uwagę jak przyjmować Komunię św. na rękę. Pomimo naszych obaw i przyzwyczajeń ta forma ma pewne istotne zasady o których warto wiedzieć. Właściwe jej stosowanie pozwoli na poszanowanie Eucharystii, a w opinii wirusologów pozwoli ochronić księdza.

Poniżej zamieszczamy wyjaśnienie i instruktaż ks. Remigiusza Recława SJ, który wyjaśnia i pokazuje szczegóły, by z szacunkiem i bezpiecznie korzystać z tej formy Komunii św.

Pogrzeb szczególny

W zeszłym tygodniu 25.01 była uroczysta msza i pogrzeb naszej wielkiej parafianki i ambasadorki Pruszcza Gdańskiego śp. Józefa Krośnicka, nauczycielki i promotorki historii naszego miasta, która zmarła w wieku 105 lat, zamieszczamy kilka zdjęć z tych uroczystości.

Pasterka 2019

W tym roku szczególnym gościem był ks. Paweł Labuda, który przyjechał z Rzymu, gdzie studiuje prawo kanoniczne. Dzięki jego zaangażowaniu, mieliśmy przyjemność wysłuchać płomiennego kazania w którym uświadomił nam jak Bog jest "swojski".
Zamieszczamy też kilka zdjęć, które udało się wykonać.

Prace konserwatorsko – restauratorskie wykonane w 2019 r.

W ramach zrealizowanego w 2019 r. zadania pn.: Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim.
Kompleksowe prace konserwatorsko-restauratorskie - etap IV.
Konserwacja ściany wschodniej prezbiterium w zakresie działań objętych dotacją:

• Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański,
• Samorządu Województwa Pomorskiego,
   a także ofiarności parafian

Remont ściany wschodniej kościoła

Ukończono prace remontowo-konserwatorskie ściany wschodniej kościoła - od strony Kanału Raduni, które trwały od września do listopada. Możemy teraz podziwiać odnowione zdobienia ściany i zwieńczenia dachu.  Widzimy odmalowane obramowania okien witrażowych. Powyżej ozdobne blendy - wnęki w kształcie okien. Ścianę ponad dachem zwieńczają ceglane detale architektoniczne: ozdobne kwiatony w otoczeniu żabek, które zostały kunsztownie odtworzone na podstawie pozostałości.  Zamieszczamy kilka zdjęć w różnych fazach prac i końcowy wygląd po ukończeniu remontu.

Wywiad z pielgrzymem

Nasza przyjaciółka Olga, uczestniczyła w  Gdańskiej Pieszej Pielgrzymce. To 16 dni, codziennie po 30-40 km, niezależnie od pogody. Czasem w upale, czasem w deszczu. A jednak wielu nie tylko młodych decyduje się na taki wysiłek. Dlatego zadaliśmy kilka pytań, by te wątpliwości wyjaśnić, a może zachęcić do udziału, do pokonania swojej wygody, aby z Jezusem pielgrzymować do Matki i Królowej. Jest też krótka relacja zdjęciowa.

Nasz Odpust - relacja

W tym roku odpust był bardzo uroczysty. Nasza parafia gościła wielu przyjaciół naszej parafii. Dawnych wikarych, których miło wspominamy i kapłanów sąsiednich miejscowości. Była okazja do spowiedzi i do adoracji krzyża.

Mamy ten szczególny przywilej, że posiadamy relikwie krzyża, które mogliśmy z wielką czcią ucałować.
Dalej prezentujemy kilka poetyckich zdjęć z tej pięknej uroczystości.