Zmiłuj się nade mną, Boże, w łaskawości swojej,
w ogromie swej litości zgładź moją nieprawość.
Obmyj mnie zupełnie z mojej winy
i oczyść mnie z grzechu mojego. (Ps 51,3-4)

Czy wiesz, że kartusz ...

Wiele jest intrygujących napisów i znaków w naszym kościele. Zawsze mnie to intrygowało, aby je rozszyfrować. Jednym z nich jest kartusz i herb, który znajduje się na prospekcie organowym. Całość pochodzi z roku 1728 - która to data jest podana na parapecie w kartuszu pod herbem burmistrza Wyżyny, który umieszczono podobnie jak w innych kościołach z racji pełnionego urzędu.

ANNO

zV Gottes ehr DIs WerCk GebaVt
WIe aVCh zVr KIrChen zIer
Wers eIgentLICh nVr WoLL besChaVt
sIeht Den regenten hIer

Możemy to przetłumaczyć: łacińskie słowo:           "ANNO" - oznacza "ROKU PAŃSKIEGO",
a pozostały tekst ze staroniemieckiego:
                                                           "Dla Boga te prace wykonano, jak i dla ozdoby kościoła.
                                                                   Ktokolwiek tylko prawdziwie zechce obejrzeć
                                                                              Zobaczy Pana tu (w tym)"

Napis pisany z dużych i małych liter "capitalików" ma ponoć podwójną treść, którą można odczytać z wyróżnionych dużych liter - ksiądz proboszcz słyszał to objaśnienie, choć dziś nie pamięta to obiecał, że kiedyś odnajdzie. Póki co nie umiemy tego odszyfrować. Może ktoś z czytelników to potrafi - to proszę nam zdradzić.
----------------

Teksty źródłowe:
1. E.Smulkowska - Prospekty organowe w dawnej Polsce, Wrocław 1989 s.117, 160
2. Inspirację czerpiemy z wspaniałej książki, w którym cały rozdział jest poświęcony naszej świątyni: "Historia Pruszcza Gdańskiego do 1989 roku" opracowanej pod redakcją Błażeja Śliwińskiego i wydanej przez UM Pruszcz Gd. i znaną nam firmę fotograficzno-poligraficzną AGNI. Można ją kupić w Pruszczańskiej księgarni i gorąco ją polecamy!