Zmiłuj się nade mną, Boże, w łaskawości swojej,
w ogromie swej litości zgładź moją nieprawość.
Obmyj mnie zupełnie z mojej winy
i oczyść mnie z grzechu mojego. (Ps 51,3-4)

Czy wiesz, że mamy "horror vacui"

 

       Horror vacui (łac. „lęk przed pustką”) – to pojęcie stosowane w sztuce, polega na tworzeniu dekoracji (motywami figuralnymi lub ornamentalnymi) zapełniających całą powierzchnię obiektu, bez pozostawiania pustego tła. Zauważyć to możemy w wystroju naszego kościoła, gdzie jedynie ściany i sufit są bez zdobienia, ale jak widać w prezbiterium w pobliżu tabernakulum, pierwotnie ściany i sufit pokryty był barwnymi freskami. Jaki był cel artystów?

Ten sposób zdobnictwa "horror vacui" w okresie gdy "słuchało" się mszy po łacinie pozwalał uczestnikom kontemplować treści biblijnych motywów przypominając o przekazie ewangelicznym, przypominać przypowieści lub jak w szczególności u nas o przykazaniach Bożych. Jakże trafne określenie dla nas ludzi stykająch się na co dzień z potrzebą przekazania nadmiaru informacji, komunikatów przy pomocy słów i znaków. W przeszłości tę rolę pełnił obraz tzw. biblia pauperum - ubogich.

Nam również trudno znieść pustkę, cierpimy na horror vacui (strach przed pustką), o czym przekonał się każdy, kto próbował wyciszenia. „Gdy rozum śpi, budzą się demony”. Gdy tylko spróbujemy, natychmiast zapełniają go nasze traumy. W przyrodzie horror vacui opisał Arystoteles, który twierdzi, że próżnia nie jest możliwa, bo przyroda przeciwdziała temu w sposób naturalny, czyli puste miejsce natychmiast zapełnia.

W dzisiejszych czasach o dziwo całe społeczeństwo wydaje się cierpieć na horror vacui. Jakby wszyscy byli straumatyzowani. Nie ważne, czy jesteśmy na plaży, w podróży pociągiem czy wędrujemy Camino de Santiago, wszyscy i tak są zatopieni w swoich smartfonach, surfując, twitując czy fejsując. Obrazek jakby ze szpitala psychiatrycznego, warto sobie to uświadomić czasem.
Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z naszego koscioła, te niezwykłe zdobienia są wszędzie, nawet w zasadzie ukrytych miejscach np. z tyłu na balkonach. Teraz będziemy już wiedzieć że to miało wtedy znaczenie i jak to się nazywa.

Gościmy

Odwiedza nas:

11
gości

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA p.w. Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim 

83-000 Pruszcz Gdañski, woj. pomorskie, Tel.: 58 682-22-58


Produkcja: 2013 - MembinaDesign.pl