Chrystus Jezus istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi.
(Flp 2,6)

Czy wiesz że, Bł. Czesław Odrowąż ...

 

        W naszym kościele od kilku lat jesteśmy w posiadaniu relikwi bł. Czesława i warto wiedzieć, coś więcej na temat tej sławnej i barwnej postaci, a jednocześnie możemy z wiarą polecać się jego wstawiennictwu. 20 lipca o godz. 18.oo zapraszamy na uroczystą Mszę św. 

Dalej zamieszczamy kilka informacji na temat jego życia.

        Nie wiadomo dokładnie gdzie i kiedy się urodził, ale można przyjąć, że stało się to około roku 1180. Późniejsi biografowie, tacy jak autor wrocławskiego oficium z 1494 r. oraz przeor Abraham Bzowski, uważali, że był on bratem św. Jacka i pochodził z rodu Odrowążów, chociaż nie ma na ten temat żadnych źródłowych informacji. Wiadomo, że był kanonikiem i zapewne kustoszem kolegiaty sandomierskiej, który wraz z biskupem krakowskim Iwonem Odrowążem i jego krewnym kanonikiem Jackiem, wyruszył na początku XIII w. do Rzymu. Tam w 1221 r., został przyjęty przez św. Dominika, razem z Jackiem do nowego zakonu, a rok później powrócił przez Austrię, Morawy i Czechy do Krakowa. Tradycja dominikańska przypisuje Czesławowi m.in. założenie pierwszego czeskiego klasztoru św. Klemensa w Pradze. Wkrótce po powrocie udał się do Wrocławia, gdzie między innymi głosił kazania w kościele św. Marcina na Ostrowie Tumskim. W latach 1232 – 1236 Czesław pełnił funkcję prowincjała i w tym czasie przebywał ponownie w Krakowie. Kilka lat po powrocie do Wrocławia, 6 kwietnia 1241 r. był świadkiem niszczycielskiego najazdu Mongołów, którzy spalili lewobrzeżne miasto wraz z klasztorem św. Wojciecha. Z tym wydarzeniem związana jest opowieść przekazana nam przez Jana Długosza o cudownym ocaleniu Ostrowa Tumskiego przez dominikańskiego przeora. Otóż, dzięki gorącym modlitwom pojawił się nad jego głową, zstępujący z nieba słup ognia, który tak przeraził najeźdźców, że odstąpili od murów miasta i udali się pod Legnicę. W innych relacjach jest mowa o ognistej kuli, która obok lilii, stała się odtąd atrybutem błogosławionego w przedstawiających go wizerunkach. Czesław zmarł w opinii świętości 15 lipca 1242 r. Na początku XVII w. polski przeor Abraham Bzowski wskrzesił kult Czesława, spisał jego biografię zatytułowaną Tutelaris Silesiae (Obrońca Śląska) i przyczynił się do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego. 18 października 1713 r. papież Klemens XI zatwierdził kult bł. Czesława dla zakonu dominikanów i archidiecezji wrocławskiej, natomiast w 1753 r. Klemens XIII rozszerzył go na wszystkie polskie diecezje. Od kilkunastu lat staraniem Polskiej Prowincji Dominikanów prowadzone są działania zmierzające do rozpoczęcia procesu kanonizacyjnego bł. Czesława.
___________________________________________________________________
O błogosławionym Czesławie opowiada br. Marcin Dyjak OP. Tutaj:           Kult relikwii nie dotyczy przedmiotu, ale Boga, który jest sprawcą świętości, zatem relikwia jedynie przenosi nas do rzeczywistości świętości, wskazując na Źródło.
Dlatego kult relikwii nie może przesłaniać wiary i naśladowania Jezusa, bo do świętości niezbędne jest działanie Ducha Świętego i nasza całkowita dyspozycyjność względem Niego. Kościół katolicki wszystko bada i co dobre zachowuje, i dobrze, że relikwie nie są zakazane, bo są one znakami, które umacniają wiarę. Dają nam także poczucie bliskości Boga. Gdy mamy do czynienia z relikwią świętego, doświadczamy obecności, mamy świadomość realności działania Boga w człowieku.
Czym sa relikwie, możemy przeczytać TU: http://dziennikparafialny.pl
______________________
Ikona wprowadzenia i żywot bł. Czesława zaczerpnęliśmy w źródle czyli: www.dominikanie.pl
https://wroclaw.dominikanie.pl/klasztor/bl-czeslaw/

Gościmy

Odwiedza nas:

20
gości

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA p.w. Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim 

83-000 Pruszcz Gdañski, woj. pomorskie, Tel.: 58 682-22-58


Produkcja: 2013 - MembinaDesign.pl