Dąb Katyński

W czwartek, 3 października, w Pruszczu Gdańskim odbyła się uroczystość posadzenia dębu pamięci i odsłonięcia obelisku z tablicą upamiętniającą zamordowanego w 1940 roku w Katyniu majora WP Bolesława Mrówczyńskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach programu „Katyń…ocalić od zapomnienia”.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, poczet sztandarowy 49 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim oraz Wojskową Asystą Honorową.
Celem programu „Katyń...ocalić od zapomnienia” jest kultywowanie pamięci o Polakach – ofiarach Zbrodni Katyńskiej, uświadamianie uczestnikom i realizatorom programu trwałości przekazu pokoleniowego i jego historycznego znaczenia. Realizacja projektu ma na celu integrację środowisk edukacyjnych, samorządowych, społeczności lokalnych do wspólnych działań utrwalających pamięć historyczną.

Akcja polega na posadzeniu w przestrzeni publicznej 21.857 Dębów Pamięci. Jeden Dąb to jedno nazwisko. Organizatorami uroczystości są: Proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim oraz Stowarzyszenie Miłośników Pieśni Patriotycznej.

Dziękujemy pani Danucie Strzeleckiej za udostępnienie pięknych zdjęć z tej uroczystości.