Po tym zaś poznajemy, że Go znamy, jeżeli zachowujemy Jego przykazania. Kto mówi: „Znam Go”, a nie zachowuje Jego przykazań, ten jest kłamcą i nie ma w nim prawdy. (1 J 2,5)

Prace konserwatorsko – restauratorskie wykonane w 2019 r.

W ramach zrealizowanego w 2019 r. zadania pn.: Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim.
Kompleksowe prace konserwatorsko-restauratorskie - etap IV.
Konserwacja ściany wschodniej prezbiterium w zakresie działań objętych dotacją:

• Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański,
• Samorządu Województwa Pomorskiego,
   a także ofiarności parafian

Przeprowadzono następujące prace:
 oczyszczono powierzchnię elewacji,
 przeprowadzono dezynfekcję murów oraz usunięto glony i porosty występujące na powierzchni struktury ceglanej tej części elewacji,
 dokonano wzmocnienia strukturalnego osłabionych, zdezintegrowanych partii muru,
 uzupełniono ubytki muru ceglanego poprzez dokonanie właściwych, zgodnych z historycznym wątkiem przemurowań (z zastosowaniem cegły w rozmiarze i barwie jak historyczne), mniejsze ubytki uzupełniono kitami mineralnymi barwionymi w masie,
 uzupełniono ubytki w spoinach, a w miejscach nowych przemurowań wykonano spoinowanie z materiału nawiązującego barwą i strukturą do oryginału,
 usunięto wtórne warstw zapraw cementowo-wapiennych we wnękach,
 utrwalono zachowane historyczne powierzchnie zapraw we wnękach,
 przeprowadzono konserwację ceramicznych sterczyn i uzupełnienia ich zniszczonych fragmentów.

Zrealizowane prace konserwatorskie osiągnęły cel określony w programie prac konserwatorskich – zabezpieczyły przed zniszczeniem, utrwaliły historyczną substancję oraz wyeksponowały wartości zabytkowe korpusu kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim. W wyniku przeprowadzonych prac przywrócono historyczną formę i wygląd gotyckiego szczytu wschodniego prezbiterium.

Prace trwały od 26 czerwca do 29 października br. Wykonawcą była doświadczona firma remontowo-konserwatorska BUDKON Sp. z o.o. z Warzenka, kierownikiem prac konserwatorskich był mgr Maciej Szczepkowski, a inspektorem nadzoru inwestorskiego
inż. Ryszard Kowalski. Całość prac została odebrana bez uwag przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w dniu 29.10.2019 r.
_____________________________________________________________
Poniżej zamieszczamy zdjęcia pokazujace zakres rewitalizacji dokonanej przy tej koncerwacji.

Dokumentacja fotograficzna powykonawcza
kościoła rzymskokatolickiego
p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim w ramach zrealizowanego w 2019 r. zadania pn.:

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim. Kompleksowe prace konserwatorsko-restauratorskie - etap IV.
Konserwacja ściany wschodniej prezbiterium. Pruszcz Gdański, październik 2019 r.