„Gorąco pragnąłem spożyć tę Paschę
 z wami, zanim będę cierpiał” (Łk 22, 15)

Święty Rok - jak przeżyć?

 


          Wykorzystajmy Rok Święty na uregulowanie osobistej relacji z Bogiem, która może jest powierzchowna, słaba, naznaczona mniejszymi lub większymi niewiernościami, grzechem, brakiem czasu na modlitwę i na Mszy św. Może jesteś na Niego obrażony/obrażona z powodu nieotrzymanej pomocy… Nie oburzajmy się na Pana Boga. On wie najlepiej czego naprawdę potrzebujemy. On troszczy się o nasze zbawienie – bo ono jest celem naszego życia. Gdy Go przyjmiemy, On poprowadzi nas ku zbawieniu i obdarzy różnymi dobrami, również ziemskimi.

       W Wigilię 24 grudnia Ojciec Święty Franciszek zainaugurował w Rzymie Rok Jubileuszowy, otwierając Święte Drzwi w Bazylice Watykańskiej. 29 grudnia zainaugurowane zostały diecezjalne obchody Roku Świętego 2025. Tradycją Kościoła jest obchodzenie Roku Jubileuszowego co 25 lat, aby wierzącym i poszukującym Boga dać możliwość doświadczenia bliskości Boga, ale również uzyskania odpustu. W okolicznościowej Bulli "Spes non confundit", papież Franciszek zwraca naszą uwagę na potrzebę odbudowania w sobie nadziei. Wielu spośród nas przestaje wierzyć w życie wieczne i to jest ich największy dramat. Nie rodzimy się tylko po to, aby umierać, lecz rodzimy się, aby osiągnąć życie wieczne. W niebie jest nasza ojczyzna do której wszyscy zmierzamy. Jezus się narodził jako Człowiek, umarł i zmartwychwstał, aby nam tę prawdę przekazać i wskazać drogę zbawienia. Potrzebujemy zatem mocnego czasu rozbudzenia nadziei, w przeciwnym razie będziemy jak uschnięte drzewo, które nie tylko nie przynosi owoców lecz zaszpeca otoczenie.

Jubileusz jest wymarzoną okazją, aby – jak mówi papież Franciszek - „odzyskać radość życia, ponieważ istota ludzka, stworzona na obraz i podobieństwo Boga (por. Rdz 1, 26), nie może zadowolić się przetrwaniem lub wegetacją, dostosowaniem się do teraźniejszości, pozwalając zadowolić się jedynie rzeczywistością materialną.
Rok święty daje szansę aby uzyskać łaskę odpustu zupełnego.

Jak uzyskać ten odpust?

1. Pielgrzymujemy do kościołów jubileuszowych z którymi związany jest przywilej uzyskania odpustu zupełnego dla siebie lub dla zmarłego.
2. Kilka warunków do spełnienia:
. Pierwszym z nich wybór intencji, w jakiej chcemy go otrzymać. Należy pamiętać, że odpust można ofiarować jedynie za siebie lub na sposób wstawienniczy za zmarłych (nie można ofiarować odpustu za innych żyjących).
. Kolejnymi są: wzbudzenie wewnętrznego braku przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego,
. Spełnienie konkretnego czynu, do którego jest przywiązana jest łaska odpustu, tu jest np. nawiedzienie (pielgrzymowanie) do kościoła jubileuszowego.
. Bycie w stanie łaski uświęcającej,
. Przyjęcie Komunii Eucharystycznej
. oraz modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego (nie trzeba ich szczegółowo znać); odmawia się Wyznanie wiary, „Ojcze nasz” i dowolną modlitwę do Najświętszej Maryi Panny.
3. Dar odpustu można uzyskać dwukrotnie w ciągu dnia, zachowując powyższe warunki, jednak z intencją ofiarowania drugiego odpustu dla zmarłego, co wiąże się z przystąpieniem drugi raz tego samego dnia do Komunii Świętej podczas Mszy Świętej.
4. Wierni (np. chorzy w szpitalu), którzy nie będą mogli uczestniczyć z ważnych powodów w uroczystych nabożeństwach, pielgrzymkach i pobożnym nawiedzeniu, będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy na tych samych warunkach, jeśli odmówią we własnym domu lub w miejscu, gdzie przebywają z przyczyn niezależnych od nich, modlitwę „Ojcze nasz”, Wyznanie wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i inne modlitwy zgodne z intencjami Roku Świętego, ofiarowując swoje cierpienia lub trudności życiowe.

Z udzielonych przywilejów można korzystać przez cały Rok Święty, tj. od 29 grudnia 2024 r. do 28 grudnia 2025 r.

Gdzie znaleźć kościoły jubileuszowe?

Najbliżej naszej parafi mamy Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polski, Orędowniczki Pojednania w Łęgowie;

Pozostałe 27 kościołow w naszej diecezji możemy wyszukać TU: https://www.diecezja.gda.pl

Jak rozumieć odpusty?

Odpust, według Kodeksu prawa kanonicznego (kan. 992), „to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, odpuszczone już co do winy. Otrzymuje je wierny, odpowiednio przygotowany i po wypełnieniu określonych warunków, przez działanie Kościoła, który jako sługa odkupienia autorytatywnie rozporządza i dysponuje skarbcem zadośćuczynień Chrystusa i świętych”. Co to oznacza w praktyce? – Każdy grzech pociąga za sobą dwie rzeczy: winę oraz karę. Wina zostaje zgładzona raz z celebracją sakramentu pokuty i pojednania. Kiedy przystępujemy do spowiedzi, otrzymujemy rozgrzeszenie, to dokonuje się przebaczenie naszych grzechów i zgładzenie winy. Natomiast pozostaje jeszcze ta kara doczesna.

Aby lepiej zrozumieć ideę odpustów proponuję posłuchać podkastu o. Michała Legana, który w prosty sposób wyjaśnia ideę odpustu. 
________________________
Żródła: https://www.diecezja.gda.pl,   https://diecezja.pl

 

 

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA p.w. Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim 

83-000 Pruszcz Gdañski, woj. pomorskie, Tel.: 799-050-161, mail: kancelaria.podw[at]int.pl


Produkcja: 2013 - MembinaDesign.pl