Mając dokoła siebie takie mnóstwo świadków, zrzuciwszy wszelki ciężar, a przede wszystkim grzech, który nas łatwo zwodzi, biegnijmy wytrwale w wyznaczonych nam zawodach.
                                                  (Hbr12,1)

Uroczystość Zwiastowania - Dzień Świętości Życia

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego została przeniesiona z 22 marca , gdy Syn Boży począł się w Najświętszej Marii Pannie. Świętując Wielkanoc, obchodzimy uroczystość poświęconą tajemnicy Wcielenia i odnoszącą się do Narodzenia Pańskiego. Jest to jednak tylko pozorna niestosowność. Historia zbawienia jest bowiem jedna, a Wcielenie to początek realizacji dzieła odkupienia. To właśnie człowieczeństwo Jezusa jest narzędziem naszego zbawienia. Uroczystość ta jest również okazją dla nas, by spojrzeć na własne człowieczeństwo, a szczególnie na naszą cielesność, jako na dar Boga i drogę do zjednoczenia z Nim. Dlatego ten dzień poświęcono Świętości Życia i w naszej parafii podejmujemy tego dnia duchową adopcję dziecka poczętego, którego życie jest zagrożone zabójstwem.

Co mówi dzisiejsza ewangelia?
- odpowiada Matka Boska.

Polski przekład, wprowadzając zaimek "ja" (chociaż w języku polskim zaimek ten można często pomijać), tak jakby podkreślał to, że Matka Boska, powołana przez Boga, pomyślała o samej sobie. Zwykle w chwili, kiedy nas wyróżniają, przede wszystkim myślimy o sobie - uważamy, że jesteśmy niegodni, że nie potrafimy spełnić powierzonego nam zadania.
           Po łacinie czytamy: "Ecce ancilla Domini" - bez zaimka "ego", to znaczy: "ja". Tak jest również w innych przekładach.
Kiedy Matka Boska zostaje powołana, odpowiada: "Służebnica Pańska" - w pokorze widzi siebie tylko jako jedną ze służebnic. Dalsze słowa Matki Bożej: "Niech mi się stanie według słowa twego" - można rozumieć: "Czyń ze mną, co chcesz".
Nawet wtedy, gdy już mówi o sobie - widzi tylko Boga, który chce się posłużyć służebnicą.
                                                                    Cytat: ks. Jan Twardowski, Wszędy pełno Ciebie, s.31.

___________________
Źródło komentarza na wstępie: Maciej Zachara MIC, „Oremus” Wielki Post 2009, s. 115
Obraz Zwiastowania pochodzi z lewej stalli naszego kościoła.