Jezus powiedział do swoich uczniów: "Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim,
ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie
nic nie możecie uczynić. (J 15,5)

Msza Przedszkolaków

 

Dlaczego Msza dla Przedszkolaków? 

               Nasza msza istnieje już od ponad 20-tu lat, ale stale zadajemy sobie to pytanie jaką rolę ma pełnić i jak wyglądać. Już drugie pokolenie przychodzi na naszą mszę i kiedyś dzieci, dziś przyprowadzają swoje maleństwa. Dlatego pokrótce chcę wyjaśnić motywy jakimi się kierowaliśmy dlaczego taka dziwna msza i to jeszcze nie w kościele 

              Głównym powodem powstania tej mszy, było umożliwienie uczestnictwa we mszy niedzielnej rodzicom małych dzieci, które jeszcze nie potrafią się zachować w trakcie Mszy Św. Po prostu, jeśli mieli by przyjść na mszę do kościoła stres, że dziecko będzie płakać, bawić się i przeszkadzać powodował, że rodzice ci w najlepszym razie dzieci zostawiali w domu. Na Mszy dla "Przedszkolaków" mogą być wszyscy na równych prawach - bo wiadomo, każde dziecko ten etap przechodzi i mamy wyrozumiałość. Taka była pierwsza intencja. Stąd Msza odbywa się w ciepłym pomieszczeniu / kiedyś był dywan aby dzieci tam siedziały /, dlatego też jest dostosowana muzyka która ma zainteresować maluchów i Scholka dziecięca: "Wesołe Aniołki", która śpiewa i animuje tę stronę mszy. Poza tym z zasady msza jest maksymalnie krótka, aby wystarczyło maluchom cierpliwości.

              W ciągu tych wielu lat różne też było podejście księży: jedni chcieli dzieci przy ołtarzu, inni wolą, aby dzieci były z rodzicami, wtedy są spokojniejsza, a tylko na kazanie podchodzą do ołtarza. Niekiedy księża zadają zadania domowe, innym razem uczą prawd wiary lub określonych modlitw. Były też Dary niesione w procesji ze świecą i krzyżyki na komunii dla maluchów. Ale największym przebojem okazało się błogosławieństwo dzieci po mszy.

Po latach widzimy też inne nieplanowane efekty: czasem pozytywne / czasem negatywne.  

  • Dzieci są "obyte" ze mszą i kiedy idą do pierwszej komunii "wszystko wiedzą" jak się zachować, a do tego są rozśpiewane i nie boją się uczestniczyć.
  • Dzieci zaczynają śpiewać, nawet jeśli w domu nie ma tradycji czy zwyczaju przynoszą piosenki ze mszy i nucąc sobie uczą się i kształcą swój głos i słuch. Niektóre /a znamy wiele takich przykładów/ zachęcone przez rodziców rozwijają swój talent w szkole muzycznej. 
  • Rodzice nie muszą krążyć wokół kościoła /czasem w deszczu i mrozie / bo mogą ich pociechy buszować po parkiecie auli - a przy okazji pełniej uczestniczą we mszy świętej
  • Niestety czasami rodziny są rozdzielone, tzw. segregacja czyli starsi chodzą na "starsze msze" a młodsze na "dwunastkę".
  • W auli nie ma tabernakulum, więc czasami brakuje komunikantów podczas eucharystii, za co przepraszamy - bo nie jest to takie oczywiste zgadnąć ile osób będzie przystępować dzisiaj do komunii.

[icebox type="note" icon="yes" title="Dlatego zapraszamy wszystkich serdecznie !"]
którzy mają maluchy aby korzystali bez stresów z tej formy mszy św. może hałaśliwej i dynamicznej ale mimo wszystko pełnej uroku.[/icebox]


NA SKRÓTY
 

 

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA p.w. Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim 

83-000 Pruszcz Gdañski, woj. pomorskie, Tel.: 58 682-22-58


Produkcja: 2013 - MembinaDesign.pl