Wspólnota Domowego Kościoła
Wspólnota Domowego Kościoła przy Parafii Krzyża św. w Pruszczu Gdańskim powstała w 1996 roku z inicjatywy byłych członków młodzieżowego ruchu Światło Życie oraz ówczesnego wikarego Ks. Krzysztofa Lisa.
Pierwszą parą animatorską wyznaczoną do przygotowania pierwszego kręgu była Jadwiga i Klemens Rohde z Gdańska. Obecnie wspólnotę duchowo prowadzi Ks. Michał. Na terenie naszej parafii działają i formują się cztery kręgi obejmujące razem 18 małżeństw. Spotkania formacyjne odbywają się co miesiąc i w każdym z nich uczestniczy Kapłan-opiekun. Po za pracą duchową realizowaną w domach , wszystkie małżeństwa angażują się w życie parafialne.
Wspólnota Domowego Kościoła raz w miesiącu przygotowuje oprawę liturgiczną jednej z niedzielnych mszy św. W ciągu całego roku wspólnota angażuje się w przygotowywanie różnych uroczystości i nabożeństw takich jak Droga Krzyżowa, apele Jasnogórskie, adoracje Najświętszego Sakramentu. Wielu członków tej formacji rodzinnej angażuje się indywidualnie w życie kościoła. poprzez katechizowanie, poradnictwo rodzinne, posługę szafarza aż po dzielenie się talentami organizacyjnymi, muzycznymi i plastycznymi. Specyfiką tego ruchu jest jednak praca małżonków polegająca na realizowaniu zobowiązań podjętych w momencie wstępowania do rodzinnej gałęzi ruchu Światło Życie. Jednym z nich jest systematyczne uczestnictwo w rekolekcjach. Co roku w czasie wakacji kilka małżeństw wyjeżdża na wspólny rodzinny wypoczynek połączony z formacją duchową. Wiele małżeństw również korzysta z krótkich weekendowych rekolekcji organizowanych w ciągu roku. Ponieważ kilka par przeszło już pełną formację rekolekcyjną podejmują rolę animatorów kręgów w innych parafiach oraz współuczestniczą w organizowaniu rekolekcji na terenie naszej diecezji.
_______________________________________________________
Celem Ruchu założonego przez ks. Franciszka Blachnickiego stało się prowadzenie ludzi do dojrzałości chrześcijańskiej. Bez dojrzałości sakramenty pozostaną nieskuteczne. Jest to zadaniem deuterokatechumenatu. Jego następstwem jest świadomość odpowiedzialności za Kościół.
Formację w ruchu można podzielić na dwie podstawowe części – praca roczna i rekolekcje wakacyjne. Do 12 roku życia (6 klasy podstawowej) to Oaza dzieci Bożych. Dojrzałości chrześcijańskiej nie osiąga się wraz z jakimś określonym wiekiem lub z jakimś stanem rozwoju intelektualnego. Dojrzałym (na wszelkie sposoby) staje się człowiek przez całe życie, ucząc się, przyjmując różne doświadczenia i wyciągając z nich wnioski. Poniższe elementy określają życie chrześcijanina we wspólnocie z Bogiem i z braćmi w Duchu Świętym. Bez stałego uczestniczenia w nich nie można trwać w przekonaniu, że jest się dojrzałym chrześcijaninem.
Życie słowem Bożym – umiejętność rozwiązywania konkretnych problemów i sytuacji życiowych, opierając się na Ewangelii.
Życie liturgią, która jest miejscem osobowego spotkania z Bogiem Żywym, z Ojcem, Synem i Duchem Świętym. Modlitwa, która jest kontynuacją sakramentalnego spotkania z Bogiem. Życie w łączności ze wspólnotą Kościoła będącą środowiskiem, w którym spotkanie osobowe z Bogiem utrwala się na płaszczyźnie spotkania w jedności i miłości z innymi wierzącymi. Diakonia, czyli przyjmowanie odpowiedzialności we wspólnocie i ze wspólnotą o charakterze misyjnym.
Więcej o Domowym Kościele w Archidiecezji Gdańskiej znajdziesz na stronie: www.gdansk.oaza.pl/dk/