Orędzie na XXX Światowy Dzień Chorego 11 lutego 2022
Mottem biblijnym tegorocznego Światowego Dnia Chorego są słowa:
„Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6, 36)
Trwając na drodze miłosierdzia przy tych, którzy cierpią
Zauważmy swoich sąsiadów, zapomnianych przyjaciół rodziców, zadzwońmy, niech się nie czują sami, a może będzie to okazja, by dowieźć zakupy, podwieźć do kościoła lub do lekarza. Dowiedzieć się, czy czegoś nie potrzebują. Czasem wystarczy posiedzieć i wysłuchać. Nie okażmy się ślepcami, którzy przymykają oko na biedę, samotność, starość czy chorobę. Niech nam nie zabraknie serca.
___________________________________________________________________________________
W tym roku, gdy wielu samotnych, starczych i chorych Caritas gdańska zachęca do wspólnego działania:
- Sam/ z rodziną/ grupą znajomych, przygotuj drobny upominek i kartkę/ list pełen słów wsparcia.
- Dostarcz przesyłkę do naszego Centrum Wolontariatu przy Centrali Caritas w Sopocie, al. Niepodległości 778, wjazd od ul. Sikorskiego 2 do dnia 4.02.2022r.
- Podarunki zostaną przekazane do osób chorych, przebywających w naszych placówkach medycznych!
Co może znaleźć się w takim podarunku? Coś co wywoła uśmiech na twarzy obdarowanego i poprawi mu nastrój, np.:
książka, świeca, słodycze, kawa. herbata, kubek, koc, kosmetyk itp.
Więcej informacji możesz uzyskać w naszym Centrum Wolontariatu: 505 323 652, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
_________________________________________________
Pierwszy Światowy Dzień Chorego, który został zainicjowany przez papieża Jana Pawła II, odbył się w 1992 roku. Papież wyznaczył ten dzień 11 lutego, kiedy w liturgii Kościoła wspominamy NMP z Lourdes. Bo to jest szczególne miejsce na mapie Kościoła katolickiego i świata, gdzie ludzie doświadczają uzdrowienia duchowego, ale także zdarzają się uzdrowienia fizyczne z chorób wobec których medycyna pozostaje bezradna.
Papież Franciszek w tym roku mówi, że największym świadkiem miłosiernej miłości Ojca do chorych jest Jego jednorodzony Syn. Ileż to razy Ewangelie opowiadają nam o spotkaniach Jezusa z ludźmi cierpiącymi na różne choroby! On „chodził po całej Galilei, nauczając w ich synagogach, głosząc Ewangelię o Królestwie i lecząc wszelkie choroby i dolegliwości wśród ludu” (Mt 4, 23). Możemy zadać sobie pytanie: skąd ta szczególna uwaga Jezusa wobec chorych, do tego stopnia, że staje się ona również głównym dziełem w misji apostołów, posłanych przez Mistrza, by głosić Ewangelię i uzdrawiać chorych?
Najgorszą dyskryminacją, jakiej doświadczają ubodzy – a chorzy są ubogimi w zdrowiu – jest brak duchowej uwagi, nie możemy nie zaoferować im bliskości Boga, Jego błogosławieństwa, Jego Słowa, sprawowania sakramentów, zaproponowania drogi duchowego wzrastania i dojrzewania w wierze. W związku z tym przypomna, że bliskość wobec chorych i ich duszpasterstwo nie jest zadaniem tylko niektórych duszpasterzy specjalnie przygotowanych; odwiedzanie chorych jest zaproszeniem skierowanym przez Chrystusa do wszystkich Jego uczniów. Ile osób chorych i starszych mieszka w domach i czeka na wizytę! Posługa pocieszania jest zadaniem każdego ochrzczonego, który pamięta o słowach Jezusa: „Byłem chory, a odwiedziliście Mnie” ( Mt 25, 36).
Drodzy bracia i siostry, wstawiennictwu Maryi, Uzdrowienia Chorych, zawierzam wszystkich chorych i ich rodziny. Zjednoczeni z Chrystusem, który bierze na siebie ból świata, niech odnajdą sens, pocieszenie i ufność. Modlę się za wszystkich pracowników służby zdrowia, aby bogaci w miłosierdzie, potrafili ofiarować pacjentom, wraz z odpowiednią opieką, swoją braterską bliskość.
___________________