Chrystus Jezus istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi.
(Flp 2,6)

Uroczystość Wszystkich Świętych

Kościół wspomina w ten dzień Wszystkich Świętych, nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, których życie nacechowane było świętością. Dlatego najpiękniejszą modlitwę, którą możemy ofiarować za naszych zmarłych jest Msza Św, i Komunia święta w ich intencji. Msze odprawiono na obu cmentarzach. Kapłani poświęcili również groby naszych bliskich i przyjaciół oraz krzyż cmentarny.

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z naszych uroczystości...

O zaduszkach w wierzeniach ludowych pisze  pięknie artykuł z Radia Maryja:
W pierwszych wiekach chrześcijaństwa w Kościele nie czczono świętych. Kultem otoczono jedynie męczenników, nawiedzając ich groby jedynie w dniu rocznicy ich śmierci.

Pamięć o zmarłych jest ważnym aspektem kultury społeczeństw na całym świecie. Nie ma takiego zakątka na kuli ziemskiej, w którym nie oddawano by czci zmarłym i nie znano obrzędowości zaduszek. W historii ludzkości, należały one do najważniejszych uroczystości, które odprawiano wiele razy w ciągu roku.
Uroczystym obrzędom zawsze towarzyszyły modlitwy, ofiary z jedzenia i picia. W obecnych czasach Zaduszki to przede wszystkim obrzędy o charakterze kościelnym. W tym dniu odprawiane są Msze święte, procesje żałobne, wypominki. Święta 1 i 2 listopada są w całej Polsce dniami tłumnego nawiedzania cmentarzy i grobów na których składa się kwiaty i zapala znicze. W miejscach martyrologii narodowej trzymają straż warty honorowe.

Cały artykuł polecamy: TUTAJ