Zmiłuj się nade mną, Boże, w łaskawości swojej,
w ogromie swej litości zgładź moją nieprawość.
Obmyj mnie zupełnie z mojej winy
i oczyść mnie z grzechu mojego. (Ps 51,3-4)

Czy wiesz że ... mamy "Arma Christi"

"Arma Christi" w naszym kościele można odnaleźć na ambonie. Są wyrzeźbione, trochę zdekompletowane, ale jak się poszuka można znaleźć. Ale co to jest? To jest łacińska nazwa: Narzędzi Męki Pańskiej lub inaczej broń Chrystusa.

W starożytnej i średniowiecznej teologii uważano arma Christi za broń, z pomocą której Jezus zwyciężył śmierć. Stanowiły też one dowód jego chwały oraz uwierzytelnienie władzy sądzenia. Udowadniały, że miłosierdzie jest nieodłączne od cierpienia. Miały również przypominać chrześcijanom kolejne etapy Męki Pańskiej i pomagać w medytacji oraz modlitwie.

Do najpopularniejszych przedmiotów zaliczanych do arma Christi należą między innymi krzyż, titulus, gwoździe, korona cierniowa, włócznia, chusta Weroniki, kolumna biczowania, srebrniki, rózgi (bicze), obcęgi, młotek, kości do gry, kogut, drabina, gąbka, szata, czy miecz z obciętym uchem Malchosa

To wszystko odnaleźć można na obrazach i w stallach, również w naszym brakującym ołtarzu są elementy Arma Christi. Poniżej zamieszczam kilka przykładów z ambony: jest baranek paschalny, słup biczowania, miecz i kielich, ale niestety, krzyż gdzieś zaginął. Mamy za to piękny obraz Krzyża jako ula, z którego wylatują pracowite pszczoły - to nawiązanie do liturgii paschalnej i świecy: Paschału.