A Jezus mówił im: "Tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i w swoim domu może być prorok tak lekceważony".
I nie mógł tam zdziałać żadnego cudu, jedynie na kilku chorych położył ręce i uzdrowił ich. Dziwił się też ich niedowiarstwu.                                                (Mk6,4)

Żydzi i judaizm w doświadczeniu Karola Wojtyły

 

       W sobotę 18 maja przypada 104 rocznica urodzin Karola Wojtyły - Jana Pawła II.
Żeby uczcić tego wielkiego Polaka Papieża i przypomnieć jego nauczanie, mieliśmy konferencję pt. "Żydzi i judaizm w doświadczeniu Karola Wojtyły". Konferencję w naszym Domu Katechetycznym wygłosił historyk, dr Jarosław Sellin.

            Celem wykładu jest szczegółowe pokazanie podstaw, na których wyrastała wrażliwość późniejszego papieża na sprawy żydowskie i religii mojżeszowej.
Aktywność ta wyrosła z bogatego doświadczenia kontaktów z Żydami i judaizmem. Analiza zagadnienia ma układ chronologiczny, od momentu młodości w Wadowicach zamieszkałych przed wojną przez duży odsetek wyznawców judaizmu, poprzez doświadczenie wielokulturowego Krakowa, hekatombę drugiej wojny światowej aż po działalność Karola Wojtyły jako biskupa, metropolity i kardynała - zwłaszcza w dobie Soboru Watykańskiego II. Wszystkie te doświadczenia przyniosły kolejne owoce w czasie pontyfikatu. George Weigel podkreślił w papieskiej biografii, że Jan Paweł II „stworzył całkiem nową epokę w stosunkach żydowsko-katolickich, co umożliwiło ponowne nawiązanie rozmowy, która została przerwana ponad dziewiętnaście wieków wcześniej”.

Nagranie z tego wykładu z Instytutu projektu: Akademia Myśli Jana Pawła II moża wysłuchać TUTAJ:
_____________________________________________________

Więcej informacji i filmów na temat naszego Jana Pawła II znajdziesz na stronie Instytutu DialoguJP2:
https://www.youtube.com/@InstytutDialoguJP2

Są tam opracowania na temat teologii ciała JP2, Dziedziniec Pogan, Archeologia biblijna, a nawet "O języku warości" - prof. Jerzego Bralczyka.
Serdecznie polecam!

 

Gościmy

Odwiedza nas:

9
gości

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA p.w. Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim 

83-000 Pruszcz Gdañski, woj. pomorskie, Tel.: 58 682-22-58


Produkcja: 2013 - MembinaDesign.pl