"Jezus im odpowiedział: ... niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię.”(Mt 11,3b)

26 sierpnia Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej

 

         Poniżej zamieszczamy kazanie ks. Mariana, które było ozdobą zeszłorocznej uroczystości w naszej parafii. Znajdziemy w nim proste wyjaśnienie dlaczego MB Częstochowska jest dla nas tak ważna. Dlaczego na nią zawsze możemy liczyć?

Przecież w Kanie Galilejskiej, choć wydawało się, że Jezus odmawia ...
to nie umiał Jej odmówić.

        Polacy od dawien dawna odznaczają się wielkim nabożeństwem ku czci Najświętszej Maryi Panny.

W dziejach naszej Ojczyzny wielokrotnie doświadczaliśmy Jej niezwykłych interwencji, które były wrażliwością Matki, która w delikatny sposób zwraca się do Syna: „Wina nie mają…”.   Ona, jak wierzymy, w wielu trudnych sytuacjach związanych z historią naszego Narodu, wstawiała się za nami u Syna, tak jak w Kanie Galilejskiej, Szczególnym miejscem, w którym Polacy doświadczają od wieków pomocy ze strony Maryi jest Jasna Góra i cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej. To Jej oddajemy dzisiaj hołd i obchodzimy liturgiczną uroczystość ku Jej czci,
         Często cytujemy słowa polskiego pisarza Henryka Sienkiewicza, który w klasztornej Księdze Pamiątkowej napisał, że: „tu bije nieśmiertelne serce polskiego ludu”, a św. Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny powiedział:
          „Jasna Góra jest sanktuarium Narodu.
           Trzeba przykładać ucho do tego świętego Miejsca, aby czuć,
           jak bije serce narodu w Sercu Matki.
          Trzeba usłyszeć echo całego życia Narodu
          w Sercu jego Matki i Królowej”.
          Uroczystość dzisiejsza powstała z inicjatywy bł. Honorata Koźmińskiego, gdy po upadku styczniowego starał się zjednoczyć naród wokół Królowej Polski – Maryi.  Współpracując z ówczesnym przeorem Jasnej Góry, o.Euzebiuszem Rejmanem, wyprosił on u w 1904 r. u św. Piusa X ustanowienie święta Matki Bożej Częstochowskiej.Pius XI  w 1931 r. rozciągnął ten obchód na całą Polskę. Wspomniany św. Jan Paweł II w wygłoszonym podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny słowie, w czerwcu 1979 roku, nazwał Jasną Górę „polską Kaną”, bo tu właśnie przychodzimy, by po raz kolejny usłyszeć jak słudzy na weselu w Kanie Galilejskiej: "Zróbcie wszystko, cokolwiek (Syn mój) wam powie."
          W ikonie jasnogórskiej Maryja robi bowiem dokładnie to samo, co zrobiła w Kanie: pokazuje nam swego Syna, mówi, że to On jest najważniejszy.  Od wieków przychodzili tu Polacy, by za Jej wstawiennictwem Jezus przemieniał wodę trudnej codzienności w wino radosnego świętowania wielkich dzieł Bożych, których On dokonywał w historii naszego narodu.

Drodzy bracia i siostry!
           Dzisiaj po raz kolejny jesteśmy prowadzeni przez Ewangelię uroczystości do Kany Galilejskiej, gdzie obecna jest Maryja, która ze swoją matczyną wrażliwością dostrzega ludzkie potrzeby i wskazuje, że Jezus jest ich rozwiązaniem. Konsekwencją dokonanego przez Jezusa cudu przemiany, było nie tylko wino, ale jak podkreśla w zakończeniu Ewangelii św. Jan, konsekwencją była wiara: „I uwierzyli Jego uczniowie”.
           Także dzisiaj, znaki i cuda, których doświadczamy za wstawiennictwem Maryi są przede wszystkim po to, żebyśmy uwierzyli: Uwierzyli w Bożą wszechmoc, opatrzność i miłość, Nawet jeśli różne zawirowania, kłopoty, problemy spadają na nas w sposób nieoczekiwany, Jezus jest z nami i zaprasza, byśmy nie tracili wiary, ufności i Jego stawiali na pierwszym miejscu.
„Uczyńcie, co Jezus wam powie” – mówi do sług Maryja. To samo mówi do nas: "Czyńcie to, czego naucza Jezus."

A co do nas mówi Chrystus?
Mówi nam zawsze to samo: wzywa do miłości Boga i bliźniego. Czynić, co mówi Jezus, to odrzucać zło i wybierać dobro. Nie traktować Jego nauki w sposób wybiórczy i pokrętny. Nie traktować chrześcijaństwa w sposób powierzchowny jako „folklorystycznego teatrzyku”, w którym odgrywamy rolę biernych obserwatorów albo kultywatorów tradycji. Niech Maryja wyprasza dla nas przede wszystkim tę zdolność przemiany, byśmy oddając Jej cześć, stawali się na wzór jej Syna gotowymi do poświęceń, do życia doskonałą miłością.
        Amen.
__________________________________
Autor: Ks. Marian Kożyczkowski - serdeczne Bóg zapłać za udostępnienie kazania. :)NA SKRÓTY
 

 

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA p.w. Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim 

83-000 Pruszcz Gdañski, woj. pomorskie, Tel.: 58 682-22-58, email: biuro@pruszcz.diecezja.pl


Produkcja: 2013 - MembinaDesign.pl