Chrystus Jezus istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi.
(Flp 2,6)

Wielka Sobota 2019

Wigilia Paschalna to celebracja przejścia (paschy) ze śmierci do nowego życia przez zmartwychwstanie. Dzięki reporteskim zdjęciom Ewy mamy uwieczniony obraz tego wydarzenia. Nabożeństwo składało się z pięciu zasadniczych części:
1. To Obrzęd światła, na który składają się: poświęcenie ogniska, zapalenie paschału i uroczyste wniesienia go do świątyni z trzykrotnym oznajmieniem: ŚWIATŁO CHRYSTUSA.
2. Liturgia Słowa która szczególnie bogata w tym dniu (8 czytań) – przypomniła najważniejsze momenty z historii zbawienia, zwłaszcza przejście ludu Izraela przez Morze Czerwone (Wj 14-15). Ewangelia opowiada o odkryciu w wielkanocny poranek przez niewiasty pustego grobu Chrystusa.

3. Po homilii nastąpiło poświęcenie wody chrzcielnej, które kończy się odnowieniem przyrzeczeń sakramentu chrztu św.
4. Liturgia Eucharystyczna tej nocy jest wielkim dziękczynieniem za wydarzenia paschalne.
5. Po Mszy św. która była zapowiedzią zmartwychwstania Chrystusa mieliśmy dalszą adorację, aby przygotować się do porannej Rezurekcji.

Dziękuję Ewie za wspaniałe zdjęcia.