Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić... (J 10,14)

"Któż jak Bóg" - Święty Michał Archanioł

 

29 września czcimy świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała

" Święty Michale Archaniele! ...  "     Dlaczego modlimy się tak na zakończenie mszy św.? 

Ataków na Kościół nie brakuje, więc skuteczny obrońca z pewnością się nam przyda. Przy tej okazji można przypomnieć trochę faktów z historii. 

        Modlitwa ta już ma ponad 135 lat. Za pontyfikatu papieża Leona XIII (1878-1903) masoneria nasiliła swoją działalność i przystąpiła do mocnego ataku na Kościół katolicki. Dlatego Leon XIII wydał encyklikę Humanumgenus, 20 kwietnia 1884 r. w której ukazał główne założenia masonerii, jej strukturę, metody działania, zagrożenia, jakie stwarza, i sposoby jej przeciwdziałania.

 

         Dwa lata później Papież Leon XIII napisał specjalną modlitwę (inwokację) do św. Michała Archanioła pod wpływem przerażającego widzenia demonów, które gromadziły się nad Wiecznym Miastem, aby je osaczyć. Nie znamy jednak dokładnie szczegółów tego widzenia. Jest pewne, że Papież napisał tę modlitwę i 29 lipca 1886 r., polecił Sekretarzowi Kongregacji Obrzędów rozesłać ją do wszystkich Ordynariuszy świata, aby kapłani odmawiali ją wraz z wiernymi, klęcząc, po każdej tzw. Mszy św.  

         Święty Jan Paweł II, odwiedzając sanktuarium św. Michała Archanioła na górze Gargano, 24 maja 1987 roku, przypomniał rolę św. Michała w Kościele i świecie. Stwierdził, że przybył na Gargano, „aby uczcić i błagać św. Michała Archanioła, ażeby ochraniał i bronił Święty Kościół, w momencie kiedy jest trudno dawać autentyczne świadectwo chrześcijańskie bez kompromisów i przystosowań... Jest on przedstawiony w Biblii jako wielki bojownik przeciw Smokowi, przywódcy Demonów. Czytamy w Apokalipsie: Nastała więc wojna na niebie. Ta walka przeciwko Demonowi, która cechuje postać Archanioła Michała, jest aktualna również dzisiaj, ponieważ demon wciąż jest żywy i działający w świecie... Do tej walki wzywa nas postać Świętego Michała Archanioła, któremu Kościół tak na Wschodzie, jak i na Zachodzie nigdy nie przestał oddawać specjalnego kultu... Wszyscy pamiętamy modlitwę, którą przed laty recytowało się na końcu Mszy świętej: „Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce...”. Na zakończenie homilii Ojciec Święty odmówił tę modlitwę w imieniu całego Kościoła.

W dniu 24 kwietnia 1994 roku, podczas modlitwy Regina Coeli, św. Jan Paweł II przypomniał znowu o tej modlitwie i zachęcał do jej odmawiania. Mówił: „Chociaż w obecnej sytuacji nie odmawia się już tej modlitwy pod koniec celebracji eucharystycznej, zapraszam was wszystkich, abyście jej nie zapomnieli, abyście ją odmawiali, aby otrzymać pomoc w walce przeciw siłom ciemności i przeciw duchowi tego świata”.

        Do tego apelu przyłączył się nasz ordynariusz i w 120 rocznicę powstania tej modlitwy, ks. Abp. Tadeusz Gocłowski w liście pasterskim przypomniał i zalecił tę modlitwę po każdej mszy św. Od tamtego czasu kontynuujemy te zalecenia i jak widać, nadal jest ona bardzo potrzebna.

           Do odmawiania tej modlitwy zachęca nas również papież Franciszek 29 września 2014 roku stwierdził, że „Szatan zawsze stara się zniszczyć człowieka... być może z zazdrości... Szatan usiłuje zniszczyć ludzkość, nas wszystkich, a wiele planów dehumanizacji człowieka jest jego dziełem, bo on nienawidzi człowieka... W swoich planach zniszczenia wynajduje wyjaśnienia humanistyczne, które są wprost wymierzone w człowieka, przeciwko ludzkości i przeciwko Bogu”. Papież zachęcił, aby modlić się do archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, a także odmawiać „piękną modlitwę do archanioła Michała, żeby nadal walczył w obronie największej tajemnicy ludzkości: że Słowo stało się ciałem, że On umarł i zmartwychwstał. To jest nasz skarb. Niech Michał nadal walczy, aby jej strzec”.

Figura Św. Michała pochodząca z groty św. Michała na górze Gargano odwiedziła nas w grudniu 2015r. stąd pochodzi zdjęcie wprowadzenia. Czuwaliśmy wtedy wspólnie na modlitwie oddając pod opiekę Archanioła Michała nasza parafię. Pamietajmy więc, że mamy wielkiego opiekuna, który nas strzeże, i wspomnijmy na to modląc się na zakończenie mszy. 

 

Ciekawostką jest, ze mamy w naszym kościele kopię obrazu św. Michała Archanioła wg Giudo Reniego, ale jest ukryty w bocznym wyjściu z prawej nawy i nie każdy wie, że tam jest. Oryginał jest w kościele Santa Maria della Concezzione, Rzym i pochodzi z 1636 roku. Dziękujemy pani Zosi za namalowanie kopii tego piękny obrazu dla naszej parafii. Proszę o modlitwę w Jej intencji, a bardzo jej potrzebuje.

Mika'el oznacza „któż jak Bóg”. O jego waleczności mówi św. Juda w Liście do judeochrześcijan w I w.: „Gdy zaś Archanioł Michał tocząc rozprawę z diabłem spierał się o ciało Mojżesza, nie odważył się rzucić wyroku bluźnierczego, ale powiedział: «Pan niech cię skarci!”, natomiast scena którą widzimy jest ilustracją fragmentu
Apokalipsy: „I nastąpiła walka na niebie: Michał i jego aniołowie mieli walczyć ze Smokiem”.

Gościmy

Odwiedza nas:

7
gości

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA p.w. Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim 

83-000 Pruszcz Gdañski, woj. pomorskie, Tel.: 58 682-22-58


Produkcja: 2013 - MembinaDesign.pl