Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy? Jezus mu odrzekł: Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy. 
                                (Mt 18,21-22)

Czy wiesz że ... Anioły

Nasz piękny kościół jest pełen aniołów. Czy wiesz ile? A może je policzysz?

      Bogactwo wystroju, tematyka i fakt, że różne epoki używały różnych sposobów wyrazu i technik powoduje, że dziś gubimy się i już nie zauważamy szczegółów, które kiedyś przemawiały z łatwością. Z drugiej strony nie rozumiemy treści. Spróbujmy to zmienić i odkryć naszą piękną świątynię. Aby dopomóc w poszukiwaniach aniołów towarzyszących nam w trakcie mszy w naszym kościele zamieszczamy kilka podpowiedzi.

Czytaj więcej...

Czy wiesz, o starym pruszczańskim dzwonie?

Dzwon pochodzi z 1730 roku i ufundowany był przez gdańskiego burmistrza Johanna Gottfried von Diesseldorffa, wykonany przez majstra ludwisarza Michaela Wittwercka. W czasie wojny, dzwon został skonfiskowany przez władze niemieckie i przewieziony do Hamburga, gdzie miał być przetopiony i przerobiony na pociski i granaty. A jednak się uratował.
     Po wojnie, dzwon został znaleziony pod gruzami i uznany jako uzupełniający dzwon wraz z dwoma innymi gdańskimi dzwonami wykorzystano w Lubece w katedrze św. Piotra, powiodło się to z powodu odpowiedniego brzmienia i braku dysonansu. Po kilkudziesięciu latach w 1991 roku z inicjatywy Gottfrieda Hesse proboszcza parafii św. Andreasa  dawny pruszczański dzwon został przeniesiony na Cmentarz Wschodni w Kilonii.

Czytaj więcej...

Czy wiesz, że brama ...

        Unikalna brama naszego kościoła pochodząca z 1648 r. była wejściem na cmentarz, który był otoczony ceglanym murem wzniesionym w XVII w. Obecny mur przesunięty jest trochę do przodu, pochodzi z roku 1905 r. Brama ta często intryguje. Dlaczego te czaszki, kości, dlaczego łańcuchy i co to za złoty napis widnieje u góry? Postaram się to wyjaśnić...

Czytaj więcej...

Czy wiesz że ... mamy "Arma Christi"

"Arma Christi" w naszym kościele można odnaleźć na ambonie. Są wyrzeźbione, trochę zdekompletowane, ale jak się poszuka można znaleźć. Ale co to jest? To jest łacińska nazwa: Narzędzi Męki Pańskiej lub inaczej broń Chrystusa.

Czytaj więcej...

Gościmy

Odwiedza nas 43 gości oraz 0 użytkowników.

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA p.w. Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim 

83-000 Pruszcz Gdañski, woj. pomorskie, Tel.: 58 682-22-58, email: podwpruszcz[malpa]diecezjagdansk.pl


Produkcja: 2013 - MembinaDesign.pl